REKLAMA

LESKO. Wzruszający spektakl o heroizmie rodziny Ulmów. Owacje na stojąco! (VIDEO)

LESKO. Wzruszający spektakl o heroizmie rodziny Ulmów. Owacje na stojąco! (VIDEO)

LESKO / PODKARPACIE. Przepełniony emocjami i głębokim wzruszeniem spektakl przygotowali i zaprezentowali nauczyciele, uczniowie i pracownicy Liceum Ogólnokształcącego w Lesku. Przedstawienie poświęcone było rodzinie Ulmów z Markowej, która za pomoc Żydom podczas II wojny światowej, została rozstrzelana przez Niemców. Zapraszamy do obejrzenia naszej RELACJI VIDEO oraz zapisy z CAŁEGO SPEKTAKLU.

W spektaklu wzięło udział ponad 40 osób ze społeczności leskiego liceum, ale również najmłodsi z lokalnych szkół podstawowych i przedszkoli. W Bieszczadzkim Domu Kultury przedstawienie zaprezentowano trzykrotnie w dniach 23-25 maja. Za każdym razem, publiczności trudno było ukryć wzruszenie…

CAŁY SPEKTAKL

Przypomnijmy, że w 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ubogie małżeństwo z Markowej stało się patronem szkoły i ulic. Ich imię nosi też jedyne w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, otwarte w marcu 2016 roku w Markowej. 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów.

24 marca – dzień śmierci rodziny Ulmów z Markowej – od 2018 r. jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką dla uczczenia tych wszystkich, którzy pomimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej.

grafika poglądowa

źródło (tekst): Red., IPN

26-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)