REKLAMA

Liczą nietoperze w sztolniach pogórza (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Mimo trudnych warunków atmosferycznych grotołazi ze Speleoklubu Beskidzkiego przeprowadzili liczenie nietoperzy w sztolniach na Pogórzu Dynowskim w lasach nadleśnictwa Kołaczyce i w liczącym 602 metry tunelu kolejki wąskotorowej w Szklarach k. Dynowa.

Samo liczenie hibernujących nietoperzy to jedynie czynność techniczna, wymagająca pewnej wiedzy i sprawności. O wiele ważniejsze jest formułowanie wniosków, co do ochrony ich ostoi i ograniczenia penetracji jaskiń w okresie zimowym. Przykładem jest tu żelazna krata, która od kilkunastu lat skutecznie broni dostępu do sztolni „Nad Czają I” w Czarnorzekach.

Podczas liczenia w Szklarach stwierdziliśmy brak drewnianych wrót we wlocie do tunelu. Spowodowało to zmianę mikroklimatu: zrobił się przeciąg, tunel się wymroził. Martwię się, czy nietoperze przeżyją ciężką, tegoroczną zimę – zauważa Tomasz Mleczek ze Speleoklubu Beskidzkiego.

Na Podkarpaciu w liczeniu nietoperzy od lat pomagają speleologom leśnicy. Dzięki takiej współpracy udało się zidentyfikować wiele nowych ostoi tych ssaków. Dość powiedzieć, że w czasie I spisu nietoperzy w 1999 roku w jaskiniach na terenie lasów Beskidu i Pogórza stwierdzono zaledwie 120 zimujących ssaków. W roku 2002 naliczono ich 149, a w 2003 było to już 238 osobników należących do siedmiu gatunków. Rekordowe dane przyniosła inwentaryzacja przyrodnicza z 2007 roku. Spenetrowano 27 jaskiń i sztolni, w 10 z nich stwierdzono obecność 281 osobników należących do 7 gatunków. Najwięcej, bo aż 117, naliczono podkowców małych.

Z zadowoleniem trzeba stwierdzić, że leśne sztolnie są najspokojniejszym i najbardziej stabilnym zimowiskiem dla nietoperzy, co potwierdza ostatnia wizyta w sztolniach Królewskiej Góry, gdzie naliczyliśmy ponad 150 osobników, głównie mopków, ale były też pojedyncze okazy innych gatunków – mówi Tomasz Mleczek. Tak naprawdę te zwierzęta zimą za wiele od nas nie oczekują – w zupełności wystarczy, że nie będziemy ich niepokoić.

W najbliższych tygodniach przewidywane są przejścia jaskiń Beskidu Niskiego, gdzie znajdują się zimowiska podkowców małych.

Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

źródło: materiały nadesłane


08-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)