REKLAMA

M72 strzeliło po raz pierwszy

PODKARPACIE. 7 września 2023 roku na poligonie w Toruniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej  przeprowadziło pierwsze w Polsce strzelanie bojowe z nowego granatnika M72. Przygotowane szkolenie zakończyło dotychczasowy etap nauki instruktorów tych granatników. W strzelaniu udział wzięło kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad OT z rejonu całego kraju.

Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72 LAW (Light Anti-tank Weapon). M72 jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do niszczenia ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi.

– Strzelania bojową wersją granatnika M72 kończą pierwszy etap wdrażania nowej broni do Sił Zbrojnych. Główną rolę odegrało w tym procesie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, przygotowując instruktorów  o dalszego szkolenia, a także zapewniając całe oprzyrządowania systemu szkolenia – podkreśla Dowódca Terytorialsów gen. dyw. Maciej Klisz i dodaje: – Należy również wspomnieć, że granatnik M72 będzie wypierał wysłużone granatniki RPG-7, efektywnie uzupełniając system ognia przeciwpancernego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dodatkowo, nowoczesna konstrukcja pozwala na prowadzenie szkolenia z wykorzystaniem tzw. wkładki, zdecydowanie zwiększając jego efektywność oraz przede wszystkim liczbę szkolonych żołnierzy. Kolejny raz WOT dostarcza nową jakość do Sił Zbrojnych, efektywnie zwiększając potencjał Sił Zbrojnych.

W lipcu ubiegłego roku decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano z norweską firmą umowę na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych. Przedmiotem umowy była dostawa lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1 wraz z pakietem logistycznym (zestaw narzędzi i oprzyrządowanie przeznaczone do obsługiwania technicznego sprzętu).

Jednostrzałowy granatnik M72 EC MK1 jest wykonany m.in. z włókna węglowego, z nową głowicą kumulacyjną, wyposażoną w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidatorem aktywującym się w przypadku chybienia w cel. Granatnik dodatkowo posiada szynę picatinny, która umożliwia strzelającemu montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

– Strzelałam już wersją ćwiczebną M72, jednak uważam że doświadczenie strzelania bojowego nowym granatnikiem jest niezastąpione, a zarówno norwescy instruktorzy jak i kadra szkoleniowa Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej doskonale nas do tego przygotowała. W swojej dotychczasowej służbie miałam okazję pracować także na RPG-7, jednakże granatnik M72 jest zdecydowanie lżejszy, ergonomiczny i modułowy. Jestem pod dużym wrażeniem działania tej broni, a także przekonana, że doskonale sprawdzi się do działania w sekcjach lekkiej piechoty – podsumowała uczestniczka kursu z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Tekst: ppor. Magdalena Mac
rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
foto: PBOT

18-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)