REKLAMA

Marsze i uchwały w obronie św. Jana Pawła II. Co zrobi Rzeszów?

RZESZÓW / POLSKA. Na 2 kwietnia, w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, planowany jest I Marsz Papieski. Ma się on odbyć w Warszawie, choć organizacja podobnych wydarzeń zapowiadana jest również w innych miastach. Nie brakuje pomysłów dotyczących przyjmowania uchwał przez samorządy. Wszystko w obronie dobrego imienia Papieża Polaka po druzgocącym dla wielu katolików reportażu wyemitowanym w TVN24.

Nie milkną echa emisji reportażu telewizji TVN24 dotyczącego pedofilii w Kościele. Przekaz materiału prowadzi do wniosku, że św. Jan Paweł II miał w mniejszym lub większym stopniu tuszować tego typu przestępstwa wśród duchownych w latach 1964-1978. Najpierw podczas sprawowania posługi jako arcybiskup, później w ramach obowiązków kardynała archidiecezji krakowskiej. 

U wielu katolików, przekaz ten wzbudził ogromne emocje.

Reportaż został wnikliwie przeanalizowany, a politycy, głosząc skrajne opinie, dolali oliwy do ognia, wzmacniając podział Polaków.

Społeczne reakcje na publikację również zaliczyć trzeba do skrajnych. Z jednej strony, są grupy obywateli, które najchętniej wymazałyby postać papieża z kart historii. Z drugiej, ruszyła lawina inicjatyw związanych z obroną dobrego imienia kardynała Karola Wojtyły i papieża św. Jana Pawła II.

Św. Jan Paweł II

Jedną z pierwszych ogłoszonych akcji jest I Marsz Papieski, który ma się odbyć w 18. rocznicę śmierci papieża, a więc 2 kwietnia w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami wyruszy on o godz. 11.00 spod Krzyża Papieskiego na Placu Józefa Piłsudskiego i przejdzie pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej. O godzinie 12:30 ma się tam odbyć uroczysta msza święta. Organizacja podobnych wydarzeń planowana jest w wielu innych polskich miastach. Nie tylko 2 kwietnia, ale choćby tak jak w Nowym Targu, już w najbliższą sobotę 18 marca. Swój pogląd na medialne doniesienia zamanifestują górale, z którymi papieża łączyły wyjątkowe relacje.

Marsz nie jest odpowiedzią na nagonkę – zaznaczyła w wywiadzie dla serwisu niezależna.pl Barbara Konarska, jedna z organizatorek marszu w Warszawie.

Organizację marszów w polskich miastach zapowiada Solidarna Polska.

Janusz Kowalski. Foto: Twitter

– Spotkajmy się 2 kwietnia na marszach, wiecach, modlitwie, aby oddać hołd wielkiemu Polakowi, świętemu Janowi Pawłowi II, który jest dzisiaj atakowany. Niech ten dzień zjednoczy wszystkich Polaków – nawołuje Janusz Kowalski, poseł SP i Zjednoczonej Prawicy.


Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono wizerunek papieża Jana Pawła II. Foto: Twitter / prezydentpl

Padają również pomysły podejmowania przez samorządy uchwał w obronie papieża.

Violetta Porowska. Foto: Twitter

Obrona dobrego imienia Jana Pawła II jest naszym obowiązkiem. Dlatego proponuję opolskim samorządom, podjęcie uchwały wzorem Sejmu w obronie dobre imienia JPII. Niech moja inicjatywa będzie sumptem do dania świadectwa prawdzie, stanięcia w obronie wartości – powiedziała na konferencji prasowej Violetta Porowska, posłanka PiS.

Siły jednoczą samorządy z terenu Podhala. Jak podaje Niedziela.pl, w Zakopanem spotkają się przedstawiciele małopolskich samorządów, szkół i stowarzyszeń, którym św. Jan Paweł II jest szczególnie bliski i których jest patronem.

Głos zabiorą reprezentanci Zakopanego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakliczyna, Wadowic, Powiatu Tatrzańskiego oraz Województwa Małopolskiego, a także Związku Podhalan (Zarządu Głównego oraz Oddziału Zakopane) – czytamy w serwisie.

Jak informowaliśmy wcześniej, szybką reakcję podjął również Sejm RP. Już w ubiegły czwartek po południu, posłowie przyjęli uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

W treści czytamy między innymi:

„Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce”.

Za uchwałą głosowało 271 posłów, przeciw 43, a wstrzymało się 4 posłów. 142 parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Co zrobi Rzeszów, mieszkańcy oraz samorządowcy? Przekonamy się niebawem. O jakichkolwiek inicjatywach, jeśli zostaną podjęte, będziemy informować na bieżąco.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

„Łapy precz od Jana Pawła II”. Mocny przekaz kibiców! (FOTO)

foto: Twitter

14-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)