REKLAMA

Narodowy Program Szczepień przyjęty! Premier: Zaufajmy medykom i naukowcom (WIDEO)

Narodowy Program Szczepień przyjęty! Premier: Zaufajmy medykom i naukowcom (WIDEO)

POLSKA. Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. – Mamy zakontraktowanych 60 milionów dawek szczepionki na COVID-19 od sześciu dostawców – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Niektórzy odczuwają niepokój w związku ze szczepionką. Zaufajmy medykom i naukowcom – apelował szef rządu.

EpRscO7XMAEPNd5

Foto: Adam Guz / KPRM

We wtorek 15 grudnia br. premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu przez Radę Ministrów Narodowego Programu Szczepień. – Dołączamy do grona państw w ramach UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia. Po konsultacjach w gronie epidemiologów i wirusologów przedstawiamy dzisiaj przyjętą przez Radę Ministrów Narodową Strategię Szczepień – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Narodowy Program Szczepień to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie. Składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy informacje na temat:

– skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek,
– procesu zakupów i finansowania,
– dystrybucji i logistyki,
– zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień,
– kolejności szczepień,
– komunikacji i edukacji publicznej,
– monitorowania przebiegu programu,
– podmiotów zaangażowanych w program.

 

– Mamy już dzisiaj zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Priorytetem nr 1 jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Moment, w którym pierwsza Polka lub Polak przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. Według specjalistów dzisiaj to jedyne remedium, żeby pozbyć się koronawirusa raz na zawsze – zakomunikował premier.

Premier przestrzegł też, że poprawa sytuacji epidemiologicznej w Polsce nie oznacza końca epidemii. – Musimy mieć na uwadze to, że wirus atakuje. U nas w ostatnich tygodniach sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany i, że sytuacja jest na tyle dobra, że można myśleć o zmianach w kierunku odmrażania. (…) Pandemia nie jest jeszcze pokonana. Według wielu medyków styczeń i luty są groźniejsze niż październik i listopad. Mówi się w wielu krajach o trzeciej fali. Zwalczmy koronawirusa, bo razem możemy tego dokonać – mówił Morawiecki.

 

Minister zdrowia: Najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich, żeby się szczepili

EpRt7hqXMAAhvW-

Foto: Adam Guz / KPRM

– Każdy przekonany Polak będzie kolejnym krokiem do populacyjnej odporności na wirusa i pożegnania koronawirusa. Z epidemią nie wygra sam rząd. To wspólne przedsięwzięcie i wspólne dobro – powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Niezależnie od tego kiedy szczepionka do nas trafi, najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich, żeby się szczepili. To 31 milionów wyzwań, a nie 1 wyzwanie, bo tyle mamy w Polsce osób dorosłych – dodał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia będzie rekomendował na zebraniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby w okresie świąteczno-noworocznym, który się zbliża Polacy konsekwentnie zostawali w domu. Podkreślił, że istotne jest to, by wszystkie środki zaradcze były dalej obowiązujące. – Nie możemy dopuścić, żeby szczepienia odbyły się w warunkach eskalacji pandemii – zakomunikował Adam Niedzielski.

Od kiedy szczepienia i dla kogo?

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Informacje o szczepionce – gdzie szukać?
Przede wszystkim w sprawdzonych, rzetelnych źródłach. Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzyliśmy nową stronę internetową gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

W środę 16 grudnia zostanie uruchomiona także całodobowa infolinia wyjaśniająca wątpliwości na temat szczepień. Zainteresowani będą mogli kierować swoje pytania, dzwoniąc pod numer 989. Dla osób z zagranicy uruchomiony zostanie numer 22 62 62 989.

– Ta infolinia będzie funkcjonowała w dwóch etapach – od jutra ogólna informacja. W połowie stycznia, kiedy będziemy gotowi do szczepień i zapraszania na szczepienia, to będzie można przez nią umawiać się na konkretne terminy – poinformował minister zdrowia.

Źródło: KPRM / Twitter, Facebook; gov.pl

Oprac. Kacper Ciuba

15-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)