REKLAMA

„Narzędziownik dla społeczności lokalnych” – internetowa encyklopedia i platforma wymiany wiedzy o mieście

 „Narzędziownik dla społeczności lokalnych” – internetowa encyklopedia i platforma wymiany wiedzy o mieście

 

„Narzędziownik dla społeczności lokalnych” to internetowe narzędzie będące z jednej strony bazą wiedzy o sposobach wpływania na przestrzeń miejską i procesy zarządzania miastem, a z drugiej platformą wymiany doświadczeń pomiędzy mieszkańcami miast, instytucjami, organizacjami, społecznikami i aktywistami. Narzędziownik jest częścią programu „Plan Działań dla Miast. Modelowa lokalność” (PDM) towarzyszącego 11. edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11) – prestiżowej międzynarodowej konferencji poświęconej polityce miejskiej zorganizowanej przez ONZ-Habitat i Polskę w dniach 26–30 czerwca 2022 roku w Katowicach. Od początku przygotowań do WUF11 dbano o to, by wydarzenie pozostawiło trwałe dziedzictwo (WUF Legacy), dlatego z inicjatywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej opracowany został program PDM, koordynowany przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Jest on również instrumentem wdrożeniowym przewidzianym w powstającej nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030.   

Główne założenia Narzędziownika

Narzędziownik jest platformą komunikacji towarzyszącą treściom naukowym i popularyzatorskim na temat działań miejskich. Jego główne cele to:

– stworzenie bazy wiedzy na temat partycypacji społecznej i lokalnych aktywności,

– upowszechnienie wiedzy na temat dobrych praktyk obejmujących działania lokalne,

– upowszechnienie wśród społeczności lokalnych informacji o podejmowanych działaniach,

– stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą,

– sieciowanie mieszkańców, aktywistów miejskich, przedstawicieli NGO, praktyków partycypacji i wszystkich zainteresowanych aktywnym uczestniczeniem w życiu miasta,

– zbudowanie baz kontaktów lokalnych społeczników oraz sieciowanie miast i mieszkańców,

– włączenie w rozmowę na temat rozwoju miast szerokiej grupy społeczności lokalnych,

– wsparcie działań partycypacyjnych,

– pogłębienie wiedzy o mieście i lokalnych aktywnościach w ramach powszechnej edukacji architektonicznej.

Zasady działania narzędzia

Główną część Narzędziownika stanowi baza wiedzy na temat działań miejskich będąca swego rodzaju poradnikiem aktywnego uczestnictwa w życiu miast. Składa się ona z kilkuset haseł przypisanych do polskich miast, których dotyczą, podzielonych na kategorie tematyczne. Forma indeksowanych podstron o klarownej strukturze i łatwość nawigacji przywodzą na myśl Wikipedię. Tak jak w jej przypadku – tutaj treści może dodawać każdy, kto zechce dołączyć do grona współtwórców. Artykuły oprócz praktycznego wyjaśnienia podjętego tematu zawierają odnośniki do stron różnych podmiotów i organizacji zajmujących się partycypacją społeczną, a także aktualności, dokumentów i dodatkowych materiałów związanych z daną dziedziną. Uzupełniającą funkcjonalnością jest możliwość pobrania artykułów w formacie PDF (zarówno pojedynczego hasła, jak i całego Narzędziownika w formie podręcznika). Zalogowani użytkownicy poza tworzeniem haseł mogą również komentować artykuły stworzone przez innych, a także brać udział w dyskusjach na forum.

Zaproszenie do współtworzenia Narzędziownika

Pierwsze hasła w Narzędziowniku zostały opracowane przez osiem studenckich kół naukowych z uczelni z całej Polski w ramach konkursu, który trwał od kwietnia do września 2022 roku. Założeniem narzędzia jest jego ciągły rozwój oraz wsparcie mieszkańców i władz miast w procesach partycypacyjnych. W związku z tym zapraszamy instytucje, organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, aktywistów, mieszkańców miast oraz innych zainteresowanych uczestnictwem w życiu miast do jego współtworzenia. Założenie konta na platformie daje szereg możliwości: umożliwia tworzenie nowych haseł związanych z inicjatywami w miastach i partycypacją społeczną, edytowanie i uzupełnianie już istniejących artykułów, komentowanie haseł innych użytkowników oraz wzięcie udziału w dyskusjach. Zainteresowanych współtworzeniem Narzędziownika serdecznie zapraszamy do kontaktu.

W bazie Narzędziownika znajdują się dwa hasła dotyczące Rzeszowa, które zostały utworzone przez studenckie koła naukowe w ramach wspomnianego konkursu w 2022 r.. Hasła dostępne są pod linkiem: https://pdm.irmir.pl/narzedziownik/miasta/rzeszow

Zapraszamy do dodawania nowych haseł na temat inicjatyw, które nie mają jeszcze dedykowanego artykułu w naszej bazie.
Więcej informacji na temat projektu i zasad funkcjonowania Narzędziownika można znaleźć na stronie internetowej: https://pdm.irmir.pl/narzedziownik.

Pytania dotyczące projektu można kierować na adres e-mail: narzedziownik@irmir.pl

 

 

Grafika – Narzędzownik dla społeczności lokalnych, Urząd Miasta Rzeszowa

17-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)