REKLAMA

Nie żyje Orest Lenczyk. Trener urodzony w Sanoku

W wieku 81 lat zmarł Orest Lenczyk, były trener m.in. Wisły Kraków i Śląska Wrocław, z którymi sięgał m.in. po mistrzostwo Polski.

Orest Lenczyk urodził się 28 grudnia 1942 roku w Sanoku. Jego rodzice byli nauczycielami w sanockich szkołach, on sam LO w Sanoku.

Karierę piłkarską rozpoczynał w Sanoczance Sanok, która z czasem przekształciła się w Stal Sanok. Potem przeniósł się do Stomilu Poznań, Ślęzy Wrocław i Moto Jelcz Oława.

Jako trener zaczynał w Karpatach Krosno, był też trenerem Siarki Tarnobrzeg, asystentem trenera w Stali Rzeszów i Stali Mielec (wicemistrzostwo Polski), skąd trafił do Wisły Kraków (1975). W połowie lat osiemdziesiątych powrócił w rodzinne strony do Sanoka, ale na krótko. Był potem trenerem Igloopolu Dębica.

Jako szkoleniowiec w najwyższej klasie rozgrywkowej w latach 1977-2014 prowadził drużyny w 584 meczach – Wisłę Kraków (czterokrotnie), Śląsk Wrocław (dwukrotnie), Ruch Chorzów (trzykrotnie), Widzew Łódź (dwukrotnie), GKS Katowice (dwukrotnie), Pogoń Szczecin, GKS Bełchatów (dwukrotnie), Cracovię i Zagłębie Lubin.

Z Wisłą Kraków dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski (1977/78 i 2000/01), ze Śląskiem Wrocław zdobył mistrzostwo Polski (2011/12) oraz Superpuchar Polski (2012), a z GKS-em Katowice wygrał Superpuchar Polski (1995).

Orest Lenczyk, Fot. PZPN

źródło: Podkarpacki ZPN

12-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)