REKLAMA

Nowa Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

RZESZÓW/PODKARPACIE. Kompleksowa renowacja od fundamentów aż po dach czeka zabytkową kamienicę przy ul. 3 Maja 9. Mieszcząca się tam Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa nie będzie działać już tylko na 1. piętrze, ale zyska jeszcze dwa funkcjonalne poziomy: parter i poddasze.

Co się zmieni w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa? Na parterze budynku przy ul. 3 Maja 9 znajdą się: sala ekspozycji czasowych, czytelnia, kawiarnia, magazyn wystaw, pracownia techniczno-plastyczna. Na 1. piętrze po renowacji zaplanowano salę dla ekspozycji stałej, o łącznej powierzchni ok. 110 m kw., w której będą prezentowane zbiory z archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (GFMR). Na tym poziomie znajdzie się też miejsce m.in. na: archiwum fotograficzne, pracownię digitalizacyjną, ciemnię fotograficzną czy pomieszczenia biurowe. Natomiast na poddaszu będzie się mieścić m.in. sala na warsztaty fotograficzne, studio fotograficzne, a także przestrzeń wystawiennicza do prezentacji ekspozycji między innymi dawnego zakładu fotograficznego. Wszystkie poziomy połączy wspólna odrestaurowana klatka schodowa oraz nowoczesna winda wewnętrzna dostosowana do potrzeb dla osób z niepełnosprawnością.

gal1

– Zależy mi na tym, aby nasza miejska galeria fotografii dysponowała większymi przestrzeniami ekspozycyjnymi oraz na tym, by była dostępna dla odwiedzających już z poziomu deptaka – ul. 3 Maja – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Miasto na powiększenie przestrzeni dla galerii fotografii oraz na renowacją kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25, która służyć będzie innej rzeszowskiej instytucji kultury – Rzeszowskim Piwnicom pozyskało zewnętrzne dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł. Wkład własny z budżetu miasta do tego zadania wyniesie 1,5 mln zł.

gal3

Obecnie zadanie jest już po konsultacjach ze służbami ochrony zabytków, które wydały szczegółowe wytyczne i zalecenia konserwatorskie. Zgodnie z nimi w kwietniu w kamienicy przy ul. 3 Maja 9 ruszą badania na obecność polichromii oraz badania mające ustalić historyczną kolorystykę elewacji.Wykonane zostaną też ekspertyzy, które pozwolą ustalić stan techniczny budynku i zakres niezbędnych prac. We wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy robót. Planuje się, że wszystkie prace zakończą się w 2025 roku.

gal0

GFMR działa od 32 lat. Ta samorządowa instytucja kultury może pochwalić się zbiorami fotografii i negatywów ukazujących obecną stolicę Podkarpacia od końca XIX w. aż po czasy współczesne. Ma bardzo bogate archiwum. Posiada w nim m.in. negatywy szklane Edwarda Janusza i Rodziny, fotografie z okresu międzywojennego, okupacji, prace znanych rzeszowskich fotografów z lat 50 – 90., a także zdjęcia wykonywane aktualnie. W przestrzeni GFMR sporo się dzieje. Organizowane są tu nie tylko interesujące wystawy, ale również czasowe ekspozycje plenerowe, warsztaty fotograficzne oraz spotkania autorskie i projekcje filmowe.

Źródło: URZĄD MIASTA RZESZOWA

18-03-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)