REKLAMA

Nowoczesne technologie wykorzystywane podczas operacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) odbyły się operacje ginekologiczne z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. Operacje przeprowadzono u pięciu pacjentek, u których rozpoznano nowotwór trzonu macicy, który jest najczęstszym nowotworem w zakresie narządu rodnego.

Operatorem podczas zabiegów był czeski chirurg prof. Radovan Pilka w asyście zespołu operacyjnego KSW pod przewodnictwem dra hab. n. med. Tomasza Kluza, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Radovan Pilka pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu w Ołomuńcu Czechach, gdzie od 2009 roku systematycznie wykorzystuje się chirurgię robotyczną w zabiegach ginekologicznych. Jako proktor (lekarz szkoleniowy) nadzorował operacje da Vinci w partnerskim szpitalu KSW z konsorcjum kliniczno-naukowego – Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym PUM w Szczecinie.

artykuł

Operacja wycięcia macicy stosowana jest zarówno w leczeniu stanów łagodnych (np. mięśniaków), jak i w chorobach onkologicznych narządu rodnego, mówi Tomasz Kluz. – Wykonano zabieg usunięcia macicy z przydatkami oraz okolicznych węzłów chłonnych. Technika robotyczna to jedna z technik małoinwazyjnych, która tak samo jak laparoskopia skraca czas rekonwalescencji. Pacjentki opuściły szpital w drugiej dobie po wykonanym zabiegu.

Pacjentki, które były operowane są po zabiegach diagnostycznych, po tzw. wyłyżeczkowaniu jamy macicy, podczas których stwierdzono nowotwory trzonu macicy. Następnym etapem było leczenie chirurgiczne; w ich przypadku operacja z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. Ostatnim etapem, jeśli zajdzie potrzeba, będzie leczenie uzupełniające – najczęściej jest to radioterapia. W zakresie nowotworu narządu rodnego, KSW dysponuje leczeniem kompleksowym: chirurgicznym, radioterapią i chemioterapią.

Operacje z robotem da Vinci dedykowane pacjentom ze schorzeniami nowotworowymi wykonywane są w KSW od maja br. W Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej wykonano 97 zabiegów: 89 urologiczne i 8 ginekologicznych. Operacje realizowane są w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

materiały nadesłane



ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PILNE!!! sytuacja na granicy NIEBEZPIECZNA! jeszcze NIEMILITARNY konflikt! gdzie NATO i UE? / tvPolska.pl


12-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)