REKLAMA

Nowoczesny pawilon dla Domu Pomocy Społecznej w Górnie! (VIDEO, ZDJĘCIA)

Nowoczesny pawilon dla Domu Pomocy Społecznej w Górnie! (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. Kompleks Domu Pomocy Społecznej w Górnie wzbogacił się o nowoczesny pawilon, w którym swoją przystań znajdzie blisko 100 pensjonariuszy. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 13,5 mln złotych, z czego ponad 8 mln pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zapraszamy do obejrzenia naszej RELACJI VIDEO z uroczystego otwarcia pawilonu.

W czwartek (28 września) uroczyście został otwarty nowy pawilon mieszkalny dla 95 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Górnie. Koszt inwestycji wyniósł ok. 13,5 miliona złotych, z czego ponad 8,2 mln wyniosło dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek ma ponad 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Znajdują się tu 2 i 3 osobowe pokoje z łazienkami dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenia pomocnicze: gabinet lekarski i zabiegowy, jadalnie, kuchnie z rozdzielniami, dyżurki pielęgniarek, aneksy wypoczynkowe, pomieszczenia rehabilitacji i terapii, łazienki ogólne, kaplica, a także pomieszczenia administracji i personelu opiekuńczego i pomieszczenia techniczne.

Obiekt jest w całości dostosowany dla osób niepełnosprawnych: pochylnie przy wejściach do budynku, dźwig osobowy dostosowany do przewozu wózków i łóżek, łazienki dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonano również pochylnię terenową prowadzącą od drogi wewnętrznej na terenie Domu Pomocy Społecznej w Górnie do utwardzenia przed wejściem głównym do budynku. Nowy budynek dla Domu Pomocy Społecznej w Górnie umożliwi nie tylko podwyższenie komfortu pobytu i opieki nad pensjonariuszy, ale również pozwoli na zracjonalizowanie kosztów utrzymania placówki.

Prace budowlane prowadziła firma WOLF Technoprojekt,, nadzór inwestorski sprawowała Pracownia Projektowa Leszek Wierzbiński, zaś autorem projektu był architekt Grzegorz Słapiński.

Dom Pomocy Społecznej w Górnie, przeznaczony dla osób przewlekle psychicznie chorych, powstał w 1975 r. Jego pierwotną bazą było 5 pawilonów wyodrębnionych z Państwowego Sanatorium Przeciwgruźliczego. Mogło tu wtedy zamieszkać 120 pensjonariuszy. W kolejnych latach do użytku oddawano następne pawilony.

W 1999 roku Dom został przejęty przez Powiat Rzeszowski. Władze samorządowe nakładem ogromnych sił i środków rozbudowały obiekty. W 2002 roku do użytku oddano budynek usługowo-techniczny Centrum Rehabilitacyjno-Socjalnego. W październiku 2002 r. otwarty został nowy oddział w pawilonie nr 21 dla osób przewlekle psychicznie chorych, w latach 2003-2004 wykonano kompleksową termomodernizację dziewięciu pawilonów.. W 2011 roku placówka powiększyła się o dwukondygnacyjny budynek połączony przewiązką z istniejącym obiektem  usługowo technicznym  z 55 miejscami, pokojami 1 i 2 osobowymi, salami do rehabilitacji i terapii zajęciowej. W 2016 roku oddano do użytku kolejny, nowoczesny pawilon postawiony w miejsce starego, który został zniszczony w wyniku pożaru rok wcześniej.

Dom jest malowniczo położony na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jego obszar obejmuje około 6 hektarów. Okolice słyną z walorów klimatycznych i obfitują w duże ilości ozonu. Obecnie jest tu około 250 miejsc dla pacjentów do których dyspozycji są komfortowe 1,2,3 i 4-osobowe pokoje. Obiekty są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Pensjonariusze mają zapewnioną wykwalifikowaną opiekę medyczną i pielęgniarską, zaspokajane są ich potrzeby kulturalne i duchowe, znajdują się tu także gabinety zabiegowe i rehabilitacyjne.

(s)

1_172grafika pogląodowa, materiały: Powiat Rzeszowski

opis i zdjęcia: Powiat Rzeszowski


02-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)