REKLAMA

OC tanie jak na Podkarpaciu

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, ale jego cena może być różna w zależności od wielu czynników. Jedną z kluczowych zmiennych wpływających na wysokość składki na OC jest miejsce zamieszkania kierowcy. Jak się okazuje, mieszkańcy Podkarpacia mogą cieszyć się najniższymi stawkami w kraju. Sprawdziliśmy, ile średnio za obowiązkową polisę płaci się w naszym województwie i porównaliśmy te wartości ze stawkami w innych regionach kraju.

Składka OC a miejsce zamieszkania

Mimo że każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC, to nie wszyscy kierowcy wiedzą, na jakich zasadach ono działa i z czego wynika jego cena. Otóż polisa chroni przed roszczeniami finansowymi ze strony osób poszkodowanych w ruchu drogowym przez jej właściciela. Krótko mówiąc, dzięki OC odszkodowanie za szkody wyrządzone w wyniku stłuczki, kolizji czy wypadku jest wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a poszkodowani nie mają prawa wysuwać roszczeń wobec Ciebie. Choć OC zawsze działa tak samo, to jego cena może być skrajnie różna w zależności od wielu czynników.

Na cenę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wpływa m.in. miejsce zamieszkania. Zarówno miejscowość, jak i województwo, w którym na co dzień się żyje, w dużym stopniu determinują wysokość składki na OC. Upraszczając, cena polisy dla kierowcy i jego auta będzie inna w przypadku zamieszkania w Warszawie niż Lesku, mimo że to wciąż ta sama osoba i identyczny pojazd. Jak się okazuje, zamieszkanie na Podkarpaciu jest bardzo korzystne dla kierowców, ponieważ ceny OC należą tu do najniższych w kraju.

Zgodnie z danymi pozyskanymi przez jedną z najpopularniejszych porównywarek internetowych, w I kwartale 2020 r. mediana cen OC na Podkarpaciu osiągnęła 566 zł, co stanowiło najniższą wartość w kraju. Nigdzie indziej za obowiązkowe ubezpieczenie nie płacono mniej niż właśnie w województwie podkarpackim. Dla porównania, nieznacznie drożej jest w Opolskiem, gdzie OC kosztuje średnio 578 zł i w województwie świętokrzyskim, w którym mediana wynosi 588 zł. Najdroższej jest natomiast na Pomorzu (781 zł), na Dolnym Śląsku (762 zł) i w Mazowieckiem (751 zł).

Krótko mówiąc, osoby zmotoryzowane na Podkarpaciu nie powinny narzekać na ceny OC, ponieważ na tle innych regionów płacą najmniej. Jednocześnie nie należy jednak zapominać, że powyższe wyliczenia to wartości uśrednione, dlatego nie dotyczą one wszystkich kierowców. Nawet fakt zamieszkania na Podkarpaciu nie daje bowiem gwarancji niskiej składki OC kierowcom młodym, niedoświadczonym czy z wieloma szkodami na koncie. Dlatego niezależnie od miejsca zamieszkania warto poznać skuteczne sposoby na tańsze ubezpieczenie, o których można przeczytać na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

Jak obniżyć składkę

Jeżeli chcesz zapłacić jak najmniej za OC, przede wszystkim porównaj wiele ofert pod kątem wysokości składki. Skorzystaj z internetowych kalkulatorów i porównywarek lub udaj się do biura agenta albo agencji ubezpieczeniowej, aby mieć dostęp do kilkudziesięciu polis za jednym razem. Ponadto zrezygnuj z rat i opłać składkę bezpośrednio po zakupie, ponieważ OC na raty jest droższe nawet o 20-30%.

Z punktu widzenia oszczędności na obowiązkowym ubezpieczeniu dla kierowców kluczowa jest jednak historia przebiegu polisy, która powinna być jak najdłuższa i pozbawiona szkód. Im krócej trwa ciągłość ubezpieczeniowa i im więcej szkód kierowca spowodował, tym droższe będzie jego OC. Dlatego jedź bezpiecznie, zbieraj zniżki i ciesz się tanią polisą przez lata!

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

18-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: