REKLAMA

Odpowiedź starostwa w sprawie RIG. Dzierżawa przedłużona

Otrzymaliśmy odpowiedź ze Starostwa Powiatowego w Sanoku w sprawie współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Sanoku. Co na tę chwilę ważne dla przedsiębiorców umowa dzierżawy została przedłużona do 31 grudnia. O sprawie informowaliśmy w artykule: Inkubator zagrożony? Starostwo nie przedłużyło użyczenia


Zarząd Powiatu Sanockiego podjął decyzję o przedłużeniu przedsiębiorcom umowy dzierżawy do 31 grudnia 2020 r. na dotychczasowych warunkach.

To co Regionalna Izba Gospodarcza przedstawia w mediach jako bezduszność urzędu wobec dynamicznych i aktywnych podmiotów gospodarczych, które zaczynają swoją karierę gospodarczą, jest raczej próbą usprawiedliwienia swojej bezczynności. Jest to dla nas zaskoczeniem, ponieważ do tej pory relacje z Regionalną Izbą Gospodarczą układały się dobrze.

20 kwietnia 2000 r. została zawarta umowa pomiędzy Powiatem Sanockim a Regionalną Izbą Gospodarczą na użyczenie i bezpłatne używanie nieruchomości położonej w Sanok – Olchowce działki nr 58/94, czyli miejsca funkcjonowania Inkubatora. Przez wszystkie te lata Powiat nie pobierał żadnych opłat za jego funkcjonowanie. Termin wygaśnięcia umowy został określony w Aneksie nr 2 do wzmiankowanej umowy z 3 września 2009 r., czyli nie można mówić o zaskoczeniu RIG, co do terminu jej zakończenia.

Grafika poglądowa pochodzi od redakcji.

RIG mówi o niemożliwości inwestowania w inkubator i równocześnie o kosztach poniesionych na jego modernizacje. Rzeczywiście, w 2017 r. RIG wystąpił o zbycie nieruchomości w trybie bezprzetargowym i przy zastosowaniu bonifikaty, na co Zarząd Powiatu faktycznie nie wyraził zgody. Równocześnie, w 2018 r. została podjęta decyzja o rozpoczęciu procedury umożliwiającej zbycie nieruchomości aktualnym najemcom, czego warunkiem koniecznym było przekazanie nieruchomości przez RIG, co nie dokonało się do dnia dzisiejszego. Wtedy też, celem uregulowania ewentualnych należności, wystąpiono do RIG o przedstawienie dokumentów potwierdzających zakres i koszt przeprowadzonych remontów. Do dzisiaj takie zastawienie nie wpłynęło do Starostwa.

O tych wszystkich okolicznościach nie wiedzieli dotychczasowi dzierżawcy, co więcej, według ich relacji podnoszono im czynsz, powołując się na zwiększenie kosztów dzierżawy ze strony Starostwa, choć nigdy takie opłaty nie były pobierane. Wystąpienie z propozycją rozmów 10 marca 2020 okazało się dość niefortunnym termin, bowiem w ocenie Starostwa, partnerem w tych rozmownych powinni być również dzierżawcy obiektów w ramach inkubatora, a rozwój pandemii skutecznie uniemożliwił szerszą konsultację.

Teza o zamiarze sprzedaży działki (wycenionej w 2018 r. na 577 000 zł) jest nieprawdziwa. Kłamstwem jest, że zysk z jej sprzedaży miałby pokryć ewentualne długi szpitala. Ktoś kto wysunął taka tezę, zrobił to tylko i wyłącznie z pobudek populistycznych, albo jest totalnym ignorantem ekonomicznym.

materiały nadesłane
Starostwo Powiatowe w Sanoku

07-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)