REKLAMA

Odsłonięto tablicę upamiętniającą 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych na Wschodzie

MIELEC / PODKARPACIE. Wczoraj, w 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Mielcu odsłonięto tablicę upamiętniającą 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych na Wschodzie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, środowiska policyjnego oraz członkowie rodzin pomordowanych policjantów.

5_15

Foto. KPP Mielec

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z powiatem mieleckim, a zamordowanych przez Sowietów w latach 1939-1940 w Kalininie i innych miejscach na Wschodzie, wpisuje się w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Jednym z pomysłodawców i inicjatorów powstania tablicy jest dr Jerzy Skrzypczak, Dyrektor Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, Przewodniczący  Mieleckiego Komitetu Katyńskiego, historyk oraz autor wielu książek, w tym ostatnio wydanej “Policja w Mielcu 1919-2019”, której treść także upamiętnia mieleckich funkcjonariuszy.

Uroczystość miała podniosły charakter, a swoją obecnością zaszczycili Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, dr Dariusz Iwaneczko dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie, Adam Matuszek Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r „Oddział Rzeszów, Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, i co szczególnie ważne, członkowie rodzin pomordowanych przed laty policjantów.

4_22

Foto. KPP Mielec

„Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Tych, którzy walczyli o Wolną Polskę, zwłaszcza zaś o Bohaterach, którzy poświęcili za nią swoje życie. Efektem napaści 17 września 1939 roku była męczeńska śmierć tysięcy osób stanowiących elitę Narodu oraz prześladowania ich rodzin. W tym roku minęło 80 lat od czasu, kiery zbrodniczy reżim stalinowski, rękami funkcjonariuszy NKWD wymordował oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej i innych formacji.”– powiedział Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Henryk Moskwa

Tablicę pamiątkową, na której widnieją nazwiska 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Ziemią Mielecką, odsłonił Komendant Powiatowy Policji w Mielcu podinsp. Jacek Juwa, Pani Kamila Rusek, która jest córką przodownika Jana Krawczyka oraz wnuk starszego posterunkowego Piotra Wronowskiego  Michał Wronowski, który na co dzień służy w Komendzie Powiatowej Policji w Szczecinku.

W kolejnej części odczytano Apel Pamięci, którego finałem była salwa honorowa oddana przez kompanię honorową Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Tuż przed złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystości zebrani goście złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych policjantów.

Goście, którzy  zabierali głos podczas uroczystości podkreślali, jak ważna jest pamięć o zamordowanych i poległych policjantach. Tych związanych z regionem mieleckim jest aż 34, ich nazwiska zostały utrwalone na tablicy. Podkreślano, że mielecka Policja ma bogatą historię i tradycję, a wielu policjantów walczyło w szeregach Wojska Polskiego w 1920 r., broniąc niepodległości przed nawałą bolszewicką. Mieleccy policjanci walczyli również w Legionach i Błękitnej Armii, a wielu z nich zostało odznaczonych orderem Virtuti Militari.

Źródło: KPP Mielec

Autor: Amelia Krupik


18-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)