Otwarcie Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu
Po wielu miesiącach prac konserwatorskich, budowlanych i montażowych, wkrótce będziemy mogli się cieszyć ponownie otwartą Podziemną Trasą Turystyczną. Zapraszamy już 30 marca br. od godziny 15.00. Poza tym co zobaczymy w przemyskich podziemiach czeka nas wiele dodatkowych atrakcji!
Zakończone już prace związane z rozbudową i zagospodarowaniem Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu, to projekt o wartości 13 milionów zł, który został realizowany przez Miasto Przemyśl w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
O czym opowiada ekspozycja w ponownie otwartej Trasie Podziemnej?
Trasa prowadzi przez znane w większości wcześniej kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego ratusza, poprzez zabytkowy kolektor sanitarny i nowobudowany łącznik podziemny wprost do piwnic budynku Rynek 9, to jest do siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Nową przemyską atrakcję promujemy hasłem „Złoty wiek miasta. Jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny”, ponieważ scenografia trasy i wszystko co znajdą Państwo w trakcie jej zwiedzania opisuje w atrakcyjnej i interaktywnej formie renesansowe miasto złotego wieku. Do dyspozycji mamy ponad 30 sal, a podziemny układ piwnic jest tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten nie powtarza planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI-tego wieku.
Co więc między innymi zobaczymy podczas zwiedzania Trasy?
Przykładem takiego symbolicznego miejsca jest ulica Wodna, gdzie dowiemy się o higienie renesansowych mieszczan i zobaczymy łaźnię miejską, ulica Basztowa gdzie zapoznamy się z historią murów miejskich – zwiedzający ma tutaj możliwość popatrzenia na miasto za pomocą wirtualnych gogli, z poziomu nieistniejącej już baszty dolnej. Kontemplację widoków będą co jakiś czas przerywać alarmy obronne. W innych salach zobaczymy młyn, przystań wodną, wnętrze renesansowego kramu pasmanteryjnego czy wnętrze ówczesnej apteki.
W salach mieszczących się pod budynkiem Rynek 9, czyli Muzeum Historii Miasta, zobaczymy m.in. ekspozycję poświęconą Zamkowi Kazimierzowskiemu, jako budowli. Makieta fizyczna ukazująca architekturę zamku, prezentacje poświęcone fazom budowy i wyglądowi zespołu zamkowego. W innej Sali pokażemy postacie starostów przemyskich i zaprezentujemy pozostałą, bogatą dokumentację archiwalną, mówiącą o życiu na zamku i pracy administracyjnej.
W będącej niejako przedłużeniem budynku Muzeum Historii Miasta kamienicy mieszczącej się przy ul. Serbańskiej 7 znajdzie się mała sala kinowa. To finalny punkt podróży: „proszę usiąść wygodnie, zapraszamy na przelot nad miastem”. Będzie tu m.in. prezentowany film przelotu nad miastem, unikalne połączenie miasta renesansowego ze współczesnym. Projekcja z przestrzennym dźwiękiem pozwoli zobaczyć niejako na żywo wszystko czego dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania. Projekcja odbywać się będzie na specjalistycznym ekranie przeznaczonym do prezentacji 3D aktywnej. To oczywiście tylko niektóre z atrakcji, będących interesującym połączeniem wiedzy historycznej i ciekawostek o Przemyślu z ich nowoczesną i angażującą zwiedzających prezentacją.
Trasa łączy kilka obiektów
Nie zapominajmy także o łączącym te obiekty, zabytkowym, bo XVII – wiecznym kolektorze sanitarnym. Poza tym w trakcie prac zbudowane zostało nowe wyjście ewakuacyjne w budynku Rynek 1, zaadaptowane zostało 6 pomieszczeń do tej pory nie udostępnianych zwiedzającym, oczywiście z całym nakładem pracy związanym z uzupełnianiem ubytków, odczyszczeniem powierzchni, posadzkami – wszystkimi pieczołowitymi pracami, jakich wymagają zabytkowe pomieszczenia. Wykonana została nowa instalacja elektryczna, instalacja wentylacji mechanicznej, instalacja hydrantowa. Od podstaw wybudowany został około 30 metrowy łącznik pomiędzy kolektorem sanitarnym, a kamienicą Rynek 9, wraz również z nowymi instalacjami.
Koszty inwestycji
Projekt pn. „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa VI Spójność Przestrzenna i Społeczna, Działanie 6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej.
Całkowita wartość projektu: 13 052 469,76 zł
Dofinansowanie: 8 726 313,37 zł
Zakres rzeczowy Gminy Miejskiej Przemyśl
- Budowa, przebudowa i wyposażenie Podziemnej Trasy Turystycznej – zagospodarowanie pomieszczeń podziemi pod budynkiem Rynek 1 obejmujące wykonanie robót budowlanych i instalacyjnych, montaż mebli, scenografii, urządzeń multimedialnych z aplikacjami/filmami oraz wymiana oświetlenia w kolektorze sanitarnym pod ul. Mostową i płytą Rynku. Adaptacja pomieszczeń podziemi wraz z budową wyjścia ewakuacyjnego (klatka schodowa) od strony wschodniej (ul. Mostowa) – roboty budowlane i instalacyjne. Budowa podziemnego łącznika pomiędzy Podziemną Trasą Turystyczną (wyjście „B” w płycie Rynku) a budynkiem Rynek 9 – roboty budowlane i instalacyjne, przebudowa kolidujących sieci.
- Przebudowa północno-wschodniej części Rynku Starego Miasta poprzedzona badaniami archeologicznymi. Zakres robót obejmuje m.in.: likwidację nawierzchni asfaltowej, gdzie aktualnie zlokalizowane są miejsca postojowe, wykonanie nawierzchni brukowej z kostki kamiennej i kamienia naturalnego po uprzednim przeprowadzeniu niwelacji terenu, regulacja urządzeń i odwodnienie, przebudowa nawierzchni płyty Rynku, instalacje elektryczne i oświetlenie.
Całkowita wartość: 9 246 840,85 zł
Dofinansowanie: 6 935 130,57 zł
Zakres rzeczowy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
Podziemna Trasa Turystyczna w budynkach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej – przebudowa i remont piwnic budynku Rynek 9 oraz wybranych pomieszczeń budynku ul. Serbańska 7 do potrzeb aranżacji Podziemnej Trasy Turystycznej z wykonaniem przebicia w ścianie fundamentowej budynku Rynek 9, remont elewacji frontowych budynków Rynek 9 i Serbańska 7, wymiana pokrycia dachu połaci frontowej budynku Rynek 9, przebudowa wewnętrznej instalacji elektrycznej, montaż mebli, scenografii, urządzeń multimedialnych z aplikacjami/filmami.
Całkowita wartość: 3 805 628,91 zł
Dofinansowanie: 1 791 182,80 zł
zdjęcia: Grzegorz Karnas
źródło: przemysl.pl
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Tagi: przemyśl, trasa podziemna
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.