REKLAMA

Piękne spektakle obserwowane w świecie zwierząt

PODKARPACIE. Głuszce z leżajskiej hodowli czują już wiosnę, ponieważ rozpoczęły się ich toki. To jeden z najpiękniejszych spektakli, jaki możemy podziwiać w świecie zwierząt.

Toki to okres godowy u głuszców, który trwa od marca do maja. W tym czasie kogut przybiera postawę godową: rozkłada ogon (wachlarz), opuszcza skrzydła, stroszy brodę, wyciąga szyję do góry i zaczyna „śpiewać”. Pieśń głuszca trwa 7-9 sekund i składa się z 4 zwrotek (klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie). W ciągu minuty może zaśpiewać ją kilka razy. Głuszce najczęściej tokują w godzinach wczesnorannych i przed zapadnięciem zmroku. Pozostałą część dnia poświęcają na żerowanie i odpoczynek.

W okresie godowym brwi samca (róże) nabierają intensywnego, czerwonego koloru. Pióra na klatce piersiowej połyskują metalicznymi, zielonymi i niebieskimi kolorami. Wszystko po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed kurami, a warto, bo to one wybierają głównego tokownika. Głuszec jest gatunkiem poligamicznym – kogut może mieć kilka kur.

W tym czasie kury obserwują i podziwiają wyczyny samców, a kiedy przyjdzie odpowiednia pora wybiorą najlepszego koguta, który przekaże swoje geny przyszłemu pokoleniu.

Dieta głuszców o tej porze roku jest bardziej urozmaicona. Chętnie zjadają pąki buka i „kotki” – kwiatostany wierzby. W pierwszej dekadzie kwietnia samice złożą pierwsze jaja. Kura znosi ich od 6-12 i wysiaduje przez około 28 dni.

Anna Bukowska
RDLP Krosno

12-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)