REKLAMA

Pierwszy na świecie Bank Pszczeli jest w Rzeszowie i pomaga pszczelarzom

Pierwszy na świecie Bank Pszczeli jest w Rzeszowie

70 pszczelich rodzin może trafić do pszczelarzy, którzy stracili swoje owady. Wartość takiej pomocy jest wyceniana na prawie 140 tysięcy złotych. Udzielić jej może poszkodowanym pszczelarzom Bank Pszczeli – jedyny taki na świecie istnieje w Rzeszowie i został założony przez braci Rafała i Macieja Szelów. O idei, pomocy i współpracy miasta ze społecznikami mówił na konferencji prasowej Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Znajdujemy się w centrum miasta, na dachu inwestycji, gdzie znajduje się „Pasieka w sercu miasta” – mówił Fijołek.Edukujemy się wszyscy, uczymy jak ważna jest pszczoła w naszym ekosystemie, dbamy o bioróżnorodność w mieście Rzeszowie, który jest wybrany do bycia w awangardzie miast mających się stawać neutralnymi klimatycznie. Tworzymy zieleń, tworzymy przestrzenie do wypoczynku, wypełniamy nawet budynki życiem i zielenią tak, jak tutaj mamy pszczoły – dodał. 

Relacja live z konferencji prasowej na dachu rzeszowskiej galerii

Projekt „Pasieka w sercu miasta” to część programu #TAKdlaPszczół, którego inicjatorami są bracia Szela. Rafał Szela w 2018 roku stracił 2,5 mln pszczół ze swojej pasieki w wyniku zatrucia. Pszczelarzowi pomogli wtedy ludzie, a on wraz z bratem postanowili stworzyć przestrzeń, która pomoże innym hodowcom w podobnych sytuacjach. 

Bank Pszczeli pomoże pszczelarzom, którzy stracili swoje pszczoły w wyniku zatrucia. Wiemy, jak to jest stracić wszystko – mówili bracia Szela. 

Kamil Czyż, Dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki zwrócił uwagę, jak ważna jest współpraca:

Jesteśmy tutaj ze względu na bank pszczeli, ale tak naprawdę to miejsce, w którym się znajdujemy „Pasieka w sercu miasta” to jest bardzo dobry przykład tego, jak my chcemy jako miasto realizować net zero. Nie zrealizujemy tego bez partnerów. Powstanie tej pasieki nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca administracji, biznesu i właśnie strony społecznej, czyli stowarzyszenia, które prowadzi stronę #TAKdlaPszczół – mówił.

Żyjące w ulach na dachu Galerii Rzeszów pszczoły dają miód, który jest przebadany i jest gadżetem reklamowym Miasta Rzeszowa. Pasieka w sercu miasta czy Bank Pszczeli to jeden z wielu elementów podnoszonych w Rzeszowie w celu stworzenia miasta neutralnego klimatycznie. 

340892192_2241699816031960_9044508455562102763_n

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek z Miodem Rzeszowskim z Serca Miasta. 

bsz

 


12-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)