REKLAMA

Planujesz karierę w księgowości? Sprawdź ile na tym zarobisz i co musisz umieć

Praca w księgowości polega na obliczaniu, analizowaniu, skrupulatnym i dokładnym prowadzeniu dokumentacji, a cechy pracownika księgowości to odpowiedzialność, dokładność, systematyczność. Uważasz, że to zawód dla Ciebie? Dowiedz się, co musisz umieć i ile możesz zarobić.

Kwalifikacje, kompetencje i umiejętności współczesnej księgowej

Praca w finansach jest chętnie wybierana ze względu na satysfakcjonujące zarobki i duże możliwości rozwoju. Ścieżki kariery są różnorodne, a ofert pracy nie brakuje. Jeżeli planujesz karierę w księgowości, ćwicz swoje umiejętności matematyczne, ucz się języków oraz poszerzaj wiedzę z dziedziny ekonomii. Zwróć uwagę również na predyspozycje do pracy w księgowości. Są to oprócz rzetelności i dokładności odporność na stres, umiejętność pracy zadaniowej pod presją czasu, biegłość operowania cyframi, analityczne myślenie. Bardzo istotna jest terminowość wykonywania rozliczeń, bilansów, raportów.

Dobry start w branży finansowej ułatwiają studia na kierunkach finanse i rachunkowość, zarządzanie, ekonomia, a także matematyka, specjalności menedżerskie, biznesowe. Jednak wykształcenie to nie wszystko, wiedza z dziedziny prawa podatkowego musi być ciągle aktualizowana.

Ponadto bardzo istotne są umiejętności informatyczne, ponieważ obecnie w księgowości pracuje się prawie wyłącznie na arkuszach kalkulacyjnych, programach księgowych i fakturowych. Tak jak wiele innych dziedzin, obecnie również księgowość funkcjonuje w przestrzeni cyfrowej. Biegła obsługa komputera oraz orientacja w bazach danych są niezbędne.

Istnieją również warunki formalne, które musi spełnić osoba ubiegająca się o pracę w księgowości. Są to pełna zdolność do czynności prawnych, niekaralność, posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Zarobki w księgowości

Pensje oferowane przez pracodawców pracownikom księgowości zależą od regionu, wielkości miasta, możliwości firmy, a także od formy świadczenia usług, zakresu obowiązków oraz kwalifikacji i doświadczenia kandydatów do pracy. Jak wyglądają zarobki księgowej/księgowego w województwie podkarpackim na tle innych branż, sprawdzić można przeglądając oferty pracy w Rzeszowie.

Praca w księgowości jest bardzo odpowiedzialna, zadania są zwykle zróżnicowane, pensje są więc stosunkowo wysokie, lecz nie od początku. Młody pracownik zdobywający dopiero doświadczenie zarobi mniej, np. fakturzysta około 2600 brutto, księgowy 3600 brutto, lecz im dłuższy staż pracy i większe umiejętności, tym zarobki wyższe. Średnio wynagrodzenie w księgowości wynosi około 4570 zł brutto. Na wyższych stanowiskach można jednak zarobić więcej, główny księgowy osiąga dochód nawet do 6000 zł.

Natomiast dochody właściciela prywatnego biura rachunkowego zależą od ilości klientów i zleceń. Zwykle są wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Artykuł sponsorowany

16-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: