REKLAMA

Pociągiem do Pragi i Budapesztu! Nowy rozkład jazdy PKP Intercity

PODKARPACIE. Nowe połączenia zagraniczne dla Podkarpacia i szybsze podróże do Krakowa i Katowic – to najważniejsze nowości dla województwa podkarpackiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 13 grudnia 2020 roku.

PKP Intercity_Pendolino

Foto: PKP Intercity / materiały nadesłane

W nowym rozkładzie podróżni zyskają bezpośrednie połączenie z Podkarpacia do Pragi i Budapesztu, które umożliwi nowa, wydłużona do Przemyśla relacja pociągu IC Cracovia. Do Przemyśla zostanie wydłużona również relacja pociągu IC Ślązak, dzięki czemu miasto zyska dodatkowe połączenie z Krakowem, Katowicami i Poznaniem.

Kursujący do tej pory na trasie Przemyśl – Warszawa pociąg TLK Lubomirski będzie teraz jeździć aż do Gdyni, a w piątki i szczyty przewozowe dodatkowo do Kołobrzegu (w soboty z Kołobrzegu). Ułatwi to dojazd nad morze mieszkańcom m.in. Przemyśla, Dębicy, Rzeszowa i Tarnowa.

Przemyślanie i rzeszowianie zyskają dodatkowe połączenie m.in. z Zieloną Górą i Szczecinem dzięki wydłużeniu relacji składu IC Mehoffer, dzięki któremu również utrzymane zostanie dzienne połączenie z Częstochową.

Zwiększy się liczba połączeń z Rzeszowa do Katowic. Co więcej, skróci się czas przejazdu na tej trasie z około 4 godzin do mniej niż 3 godzin w przypadku najszybszego pociągu. W nowym rozkładzie łatwiejszy stanie się dojazd z Podkarpacia do Krakowa, dzięki codziennym dwóm parom bezpośrednich połączeń do Sanoka, Krosna i Jasła. Czas podróży z Sanoka do stolicy Małopolski skróci się z około 5 godzin do około 4 godzin.

 

Zmiany w kursowaniu

Zmieniona zostanie relacja pociągu Matejko – z Przemyśla zamiast jak dotychczas do Bielska-Białej, skład ten kursować będzie do Szczecina przez Wrocław w zmienionej kategorii na IC. Zmienią się godziny kursowania pociągu TLK Galicja – w Ostrawie zapewnione zostanie połączenie przesiadkowe do Pragi przy jednoczesnym zachowaniu skomunikowania w Przemyślu na pociąg do Kijowa. Ze względu na kończącą się modernizację linii łączącej Katowice i Kraków zmniejszy się liczba pociągów na dotychczasowej trasie do Wrocławia przez Częstochowę. W miejsce pociągu TLK Zamoyski, pomiędzy Rzeszowem a Lublinem pojawi się TLK Górski, w zmienionej relacji do Szczecina przez Poznań.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Z powodu zaplanowanych przez zarządcę infrastruktury prac, na odcinku Rzeszów – Jasło, pociągi PKP Intercity zaprzestaną kursować na tej trasie. W 2021 roku zaplanowane jest czasowe zamknięcie linii nr 68 na odcinku Grodzisko Dolne – Przeworsk, przez co za wybrane pociągi kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Wpływ epidemii na siatkę połączeń

Trwająca epidemia i związane z tym ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją. W związku z tym PKP Intercity na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz frekwencji w swoich pociągach może wprowadzać zmiany w siatce połączeń, dostosowując ofertę do aktualnego zainteresowania.

 

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bezpieczne podróże z PKP Intercity

Obecnie w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. Spółka  na bieżąco monitoruje frekwencję we wszystkich swoich pociągach. Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 proc. miejsc.

W trosce o bezpieczeństwo podróży, PKP Intercity ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.

PKP Intercity funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom. Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca października pociągi PKP Intercity przewiozły ponad 16 mln osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży pociągiem.

Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października 2020 r. wykonano ponad 260 tysięcy dezynfekcji.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali konduktorskich, odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

Źródło: PKP Intercity / materiały nadesłane

26-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)