REKLAMA

PODKARPACIE. 4 tys. nowych miejsc w żłobkach z programu Maluch +

RZESZÓW. Tegoroczny nabór w ramach nowej edycji Maluch+ podsumowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Na Podkarpacie trafi 265 mln zł i powstanie ponad 4 tys. miejsc opieki nad najmłodszymi.

Ponad 4 tys. nowych miejsc opieki

Decyzją Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do naszego województwa trafi 265 mln zł na realizację programu Maluch+. Oznacza to, że 111 podmiotów , w głównej mierze gminy, ale także podmioty niepubliczne, będą mogły prowadzić żłobki, kluby dziecięce oraz instytucje opiekunów dziennych w ramach opieki nad dziećmi do lat trzech – powiedziała wojewoda.
Ponad 4 tys. nowych miejsc opieki

Decyzją Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do naszego województwa trafi 265 mln zł na realizację programu Maluch+. Oznacza to, że 111 podmiotów , w głównej mierze gminy, ale także podmioty niepubliczne, będą mogły prowadzić żłobki, kluby dziecięce oraz instytucje opiekunów dziennych w ramach opieki nad dziećmi do lat trzech – powiedziała wojewoda.

Podkarpackie gminy mogą otrzymać łącznie na tworzenie miejsc ponad 129,64 mln zł, a beneficjenci niepubliczni – ponad 9,4 mln zł. Budżet programu przewidziany w pierwszym naborze ma wynieść 139 mln zł na tworzenie miejsc oraz ponad 126 mln zł na dofinansowanie ich funkcjonowania w okresie trzech lat po utworzeniu.

Wśród beneficjentów znajduje się m. in. miasto Rzeszów, które otrzyma 15 mln zł na utworzenie nowych miejsc żłobkowych, gmina Sędziszów Małopolski, Nowa Sarzyna, ale też samorządy, które dotychczas nie miały żłobków na swoim terenie, np. gmina wiejska Dynów otrzyma na ten cel kwotę 800 tys. zł – dodała Ewa Leniart.

Likwidacja białych plam

Jak podkreśliła wojewoda na Podkarpaciu, dzięki nowej edycji programu Maluch+, zmniejszy się liczba tzw. „białych plam”.

Nowa edycja zakłada przede wszystkim działania w kierunku likwidacji „białych plam”, czyli takich gmin, w których nie ma jeszcze zapewnionej opieki żłobkowej zarówno ze strony instytucji publicznych, jak i prywatnych. W tym naborze 40 nowych gmin właśnie takie miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech będzie mogło utworzyć – podkreśliła.

W briefingu prasowym wziął również udział poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, który podkreślił, że program Maluch+ cieszy się bardzo dużą popularnością, a nowa edycja zapewni rozwój kompleksowego systemu opieki instytucjonalnej dla najmłodszych dzieci w Polsce.

Wśród beneficjentów programu jest Boguchwała. Jak powiedział burmistrz Wiesław Kąkol, gmina posiada już trzy żłobki, ale zainteresowanie rodziców tą formą opieki jest bardzo duże.

Z tego powodu staramy się rozbudowywać liczbę miejsc. Dofinansujemy z programu ok. 50 miejsc w żłobku w Kielanówce. Jest to kwota ok. 3,5 mln zł. Na początku 2024 r. żłobek będzie już gotowymówił burmistrz Kąkol.

Środki podzielone zgodnie z algorytmem

Budżet nowej edycji programu Maluch+ wynosi 5,5 mld zł w skali kraju. Środki na tworzenie nowych miejsc opieki żłobkowej zostały podzielone zgodnie z algorytmem. Zagwarantował on gminom uzyskanie konkretnej puli środków finansowych do wykorzystania na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki, zgodnie z jej szacowanymi potrzebami wynikającymi ze statystyk oraz zasad programów europejskich. Gminy zyskały dodatkowo możliwość zgłoszenia realnego lokalnego zapotrzebowania na usługi opiekuńcze dla dzieci do lat 3 przekraczającego kryteria podziału i wskazywania dowolnej określonej przez siebie liczby miejsc opieki do utworzenia – duża część wnioskodawców z tej możliwości skorzystała i również na te miejsca otrzyma dofinansowanie.

Nowością w programie Maluch+ jest dofinansowanie do funkcjonowania każdego nowo powstałego miejsca opieki nad dziećmi do 3 lat. To kwota do 837 zł miesięcznie, która będzie wypłacana przez trzy lata od jego utworzenia.

 

źródło: PUW w Rzeszowie

09-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)