REKLAMA

PODKARPACIE. Nauczyciel porównał uczennice do hitlerowców. Bo… wsparły Strajk Kobiet

PRZEMYŚL / PODKARPACIE. Do kontrowersyjnego incydentu doszło w czwartek 29 października podczas zdalnej lekcji w II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Prowadzący zajęcia nauczyciel porównywał uczennice wspierające Strajk Kobiet do hitlerowców.

Bez nazwy-1_5 Foto: grafika poglądowa

29 października podczas zdalnej lekcji chemii w przemyskim II LO nauczyciel zwyzywał uczennice, które wsparły Strajk Kobiet, ustawiając w miejscu na zdjęcie profilowe symbol strajku, czyli błyskawicę. Następnie usunął je z lekcji.

Zwyzywał nas od hitlerowców, esesmanów, barbarzyńców i bezbożników wspierających morderców i morderstwa. Powiedział też, że wpisze nam uwagi. Usunął nas z zajęć i kontynuował je tylko dla tych uczniów, którzy nie mieli ustawionych profilowych ze strajkiem – skomentowała na Facebooku jedna z uczennic.

Sprawą w pierwszej kolejności zainteresował się przemyski radny Paweł Zastrowski, który złożył interpelację do prezydenta miasta.

Zwracam się z prośbą o szczegółowe zbadanie zaistniałej sytuacji, powiadomienie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a następnie wyciągnięcie konsekwencji wobec pedagoga, ponieważ zachowanie, jakiego się dopuścił, jest dalece niestosowne i wymaga pilnej interwencji. (…) Opisane wydarzenie stanowi naruszenie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz § 81 Statutu II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu – uczniowie szkoły mają prawa wynikające z Konwencji o Prawach Dziecka, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przepisów oświatowych i niniejszego Statutu – zaznaczył w dokumencie Paweł Zastrowski.

Niewiele później na stronie internetowej szkoły pojawiło się specjalne oświadczenie, w którym nauczyciel przeprasza za swoje zachowanie. Jego pełną treść prezentujemy poniżej (zapis oryginalny):

Oświadczenie

W związku z zaistniałą sytuacją w naszej szkole pragnę odnieść się do wydarzeń na zajęciach chemii w dniu 29 października b.r. Zwróciłem się z prośbą o zdjęcie z ekranu symbolu graficznego u kilku zalogowanych uczennic.

Motywując swoje stanowisko, użyłem porównań, które mogły zostać odebrane obraźliwie , dlatego przepraszam wszystkich uczniów. Nigdy wcześniej i tym razem, nie było moim celem obrażenie żadnego ucznia. W dalszej części lekcji wylogowałem z zajęć osoby, które posiadały wspomnianą wcześniej grafikę, jest mi przykro z tego powodu. Pracuję w tej szkole już 33 lata i zawsze zwracałem się do uczniów słowami: Robaczki moje kochane.

Z moimi uczniami wiąże się wiele wspaniałych sukcesów naukowych i wiele radosnych chwil. Przypisywane mi w mediach określenia, w wielu przypadkach nie są prawdziwe i nie wypowiedziane przeze mnie. Szkoda tylko, że tyle złych emocji dotknęło II LO, którego i ja jestem absolwentem.

Proszę o przyjęcie mojego oświadczenia i jeszcze raz przepraszam osoby, które źle zrozumiały moje intencje i poczuły się dotknięte.

Podpisano: Marian SztabaDo sprawy odniósł się też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Rzecznik przypomina, że nie tylko art. 54 Konstytucji gwarantuje każdemu wolność wyrażania poglądów. Czyni to również Konwencja ONZ z 20 listopada 1989 r. Stanowi ona, że „dziecko będzie miało prawo do swobodnej wypowiedzi; prawo to ma zawierać swobodę poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei wszelkiego rodzaju, bez względu na granice, w formie ustnej, pisemnej bądź za pomocą druku, w formie artystycznej lub z wykorzystaniem każdego innego środka przekazu według wyboru dziecka – czytamy w poniedziałkowym komunikacie na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prawo to może podlegać ograniczeniom z punktu widzenia praw innych osób bądź moralności społecznej. W każdym jednak przypadku ograniczenie musi być określone prawem i być konkretnie wykazane. Np. daleko idące wątpliwości budzi skojarzenie z symbolami nazistowskimi znaku graficznego błyskawicy, który znajduje się na praktycznie każdym słupie elektrycznym. Nie przesądzając naruszenia praw obywatelskich na obecnym etapie, RPO zwrócił się do dyrektora liceum o informacje w sprawie – napisano dalej w komunikacie RPO.

Źródło: red., Facebook, lo2przemysl.edu.pl, rpo.gov.pl

02-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (1)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Gdanszczanin który ... zna Mariana Sztabę2020-11-22 00:18:06
0 0
Dzisiaj większość rodziców, znajomych posiadających dzieci w szkołach z mojego otoczenia pluje na nauczycieli za to ze są leniwi , nie realizują programu który był za „ich” czasów. Marian Sztaba jest człowiekiem z charakterem, wartościami, pasją i misją ... misją nauczyciela, „profesora” który naucza i chce przekazać wiedzę. Nie szuka drogi na skróty, półśrodków i potrzebuje , wymaga od uczniów uwagi. Tylko jak oczekiwać uwagi skoro jedna, druga, trzecia uczennica umieszcza, afiszuje się z z tym co odciąga tą uwagę i rozwala nauczycielowi lekcje ?! Dziecko jest w szkole, a z „piorunem” niech sobie biega po zajęciach , w trakcie manifestacji... Nikt tego prawa do wyrażania opinii dziecku nie odbiera, ale szkoła , obowiązek edukacji jest nadrzędnym obowiązkiem nad prawem do manifestacji ... Przyzwolenie, zgoda na takie zachowanie uczniów jest akceptacją do wychowania „matołków” po szkole, ale bez wiedzy...Tyle w temacie.