REKLAMA

Podkarpacie zwiększa siłę obronną. Nowi żołnierze w strukturach WOT (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W minioną sobotę, w godzinach porannych 63 ochotników w tym 18 kobiet przekroczyło bramę koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i rozpoczęło pierwszy dzień szkolenia podstawowego i wyrównawczego. 16 i 8-dniowe szkolenie będzie prowadzone w rejonie odpowiedzialności 32 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku. Tym razem zajęcia naszych ochotników odbywają się nietypowo, ponieważ prowadzone są weekendowo. Podsumowaniem będzie uroczysta przysięgą wojskowa, która odbędzie się w maju.

Nasi kandydaci 16 i 8-dniowe szkolenie podstawowe i wyrównawcze rozpoczęli już w sobotę 20 marca, tuż po przekroczeniu bramy koszar w Nisku. Po dokonaniu przez komisję rekrutacyjną formalności ewidencyjnych już w pierwszym dniu ochotnicy odbyli test sprawności fizycznej, który składał się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia oraz ugięć ramion tzw. pompek. Kandydaci kolejne weekendy spędzą w garnizonie niżańskim. Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenie taktyczne prowadzone podczas szesnastki i ósemki łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i posługiwania się karabinkiem GROT a przede wszystkim prowadzenie ognia do celów. Podsumowaniem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, stanowiąca nie tylko pierwszy poważny sprawdzian efektów szkolenia, lecz również przepustkę do dalszych etapów służby w WOT. Pętlę stanowi szereg zadań taktycznych, obejmujących zagadnienia z zakresu całej szesnastki, zaliczanych w ciągu 24-godzinnego ćwiczenia pododdziału szkolnego. Wykonywane jest niezależnie od warunków pogodowych i jest dość intensywne, żołnierze muszą się nie tylko wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne.

Służbę w WOT kierujemy do wszystkich chętnych, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości oraz realizować życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie. Proponujemy też rozwój osobisty poprzez udział w kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych. Dla chętnych, którym najbliższy termin nie sprzyja mamy dobrą wiadomość. Kolejne szkolenia podstawowe w tym roku zostały zaplanowane na 8 maja, 26 czerwca, 4 września i 20 listopada.

kpt. Witold SURA rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego PS. „Pług”

zdjęcia: 3PBOT

źródło: materiały nadesłane

23-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)