REKLAMA

PODR BOGUCHWAŁA. Bociany na Polu Doświadczalnym. Transmisja żywo! (VIDEO)

BOGUCHWAŁA. Bociany na Polu Doświadczalnym Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego są jego dużą atrakcją już od 10 lat. Te piękne i dostojne ptaki przylatują do nas co roku z południowej Afryki.

Wyróżniającym tę parę elementem jest to, że ich przybycie zawsze jest opóźnione w porównaniu do innych par o 2-3 tygodnie. W 2022 roku wykluły się trzy pisklęta, lecz z powodu suszy i braku odpowiedniej ilości pożywienia jedno pisklę zostało usunięte z gniazda, co jest naturalnym zjawiskiem do utrzymania w dobrej kondycji reszty potomstwa.

Zmiany w metodach zabiegów agrotechnicznych i uprzemysłowienie przyczyniły się do spadku liczebności populacji bocianów i całkowitego zaniku tego ptaka w niektórych regionach Europy w XIX wieku i na początku XX wieku. Programy ochrony i reintrodukcji w Europie doprowadziły do wznowienia gniazdowania bociana białego w Holandii, Belgii, Szwajcarii i Szwecji. Bociany na polach w Boguchwale czują się świetnie, co świadczy o corocznym powrocie w nasze skromne progi.

Mamy cichą nadzieję, że w tym roku lęgowym bociani rodzice wychowają jak największą liczbę zdrowych piskląt, które zasilą ekosystem w następnych latach. Ośrodek co roku organizuje konkurs na imiona dla bocianów, a w czerwcu wybierzemy nowe dla tych sympatycznych mieszkańców bocianiego gniazda.

Zobacz bocianią rodzinkę na żywo —>https://www.podrb.pl/bocian

źródło: Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

20-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)