REKLAMA

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami!

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami, którzy wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić od nich pieniądze. Wczoraj do 73-letniej seniorki przyszedł mężczyzna, który podawał się za pracownika zakładu energetycznego. Oszust pod pretekstem oddania nadpłaty za prąd, wszedł do mieszka i okradł kobietę. Poszkodowana straciła złotą biżuterię. Apelujemy do osób starszych o ostrożność i stosowania zasady ograniczonego zaufania.

uwaga moje

Do zdarzenia doszło wczoraj, przed południem, w jednym z bloków przy ul. Wyspiańskiego w Tarnobrzegu. 73-letnia kobieta wracając z zakupów zastała na klatce schodowej, młodego mężczyznę. Stał z kopertami w ręku i spoglądał na skrzynki listowe. Mężczyzna przedstawił się jako pracownik zakładu energetycznego i poinformował seniorkę, że ma dla niej pieniądze w wysokości 26 złotych za nadpłatę prądu. Kobieta wpuściła mężczyznę do środka mieszkania. Oszust wykorzystując jej nieuwagę i okradł seniorkę.

Na koniec wizyty mężczyzna poinformował 73 – latkę, że nie wypłaci jej pieniędzy i pospiesznie opuścił mieszkanie. Zaniepokojona seniorka, zwróciła uwagę na niedomkniętą szufladę, gdy zajrzała do środka okazało się, że nie ma złotej biżuterii. Kobieta podejrzewając, że mężczyzna to oszust, o całym zdarzeniu poinformowała policjantów. – informuje KMP Tarnobrzeg 

Pamiętajmy, aby o każdym niepokojącym zdarzeniu poinformować policjantów, dzwoniąc pod numer 112. Apelujemy do osób starszych o ostrożność i stosowania zasady ograniczonego zaufania.

  Policja radzi seniorom, jak nie paść ofiarą oszustów:

  • Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji lub urzędnika, zanim wpuścisz go do mieszkania, zadzwoń do urzędu, na który się powołuje i spytaj, czy taki człowiek wykonuje swoje obowiązki i ma cię odwiedzić.

  • Pamiętaj, że prawdziwe wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię czy inną instytucję.

  • Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych osób. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i zwyczajnie – cię okraść.

  • Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mają czas by wejść do Twojego mieszkania i przeszukać pomieszczenia.

  • Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub ciśnienia wody w kranie. Jeden będzie Ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.

  • Bądź ostrożny kupując od akwizytorów pukających do Twoich drzwi. Zdarza się, że podczas prezentacji kocy, firanek, odkurzacza lub innych przedmiotów, zginą Twoje pieniądze i biżuteria.

  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

  • O każdym podejrzanym przypadku natychmiast informuj policjantów, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub do jednostki policji te. 47 825 3310.


  Źródło: policja.pl

  Autor: Amelia Krupik

  11-09-2020

  Udostępnij ten artykuł znajomym:  Dodaj komentarz

  Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
  lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
  Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

  Pokaż więcej komentarzy (0)