REKLAMA

Powiat modernizuje ośrodek dla dzieci specjalnej troski. Za ponad 4 mln zł

SANOK/PODKARPACIE. – Cieszę się bardzo, że wreszcie opuścimy budynek przy ul. Lipińskiego, który z pozoru nie wygląda źle, ale w środku jest zagrzybiony i wilgotny – mówi Robert Dudek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku.

Dorota Mękarska

Temat SOSW przez wiele lat był dyskutowany – przypomina starosta Stanisław Chęć. – W poprzedniej kadencji władze powiatu wspólnie z rodzicami i dyrekcją SOSW wypracowały stanowisko, a w ślad za tym zaczęliśmy starać się o środki i wsparcie.

Kwota 4 mln zł do wykorzystania w dwa lata

Już wiadomo, że to wsparcie zostało udzielone. Powiat sanockiego otrzymał 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dofinansowanie jest przeznaczone na realizację zadania pn. „Rozbudowa i przebudowa budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego” przy ulicy Jagiellońskiej 22 w Sanoku. Dodatkowo 500 tys. zł powiat sanocki zabezpieczył we własnym budżecie. Dofinansowanie trzeba rozliczyć do końca 2022 roku.

Jest jednak szansa, że dofinansowanie zostanie zwiększone, gdyż powiat sanocki wystąpił z drugim wnioskiem na kolejne 4 mln zł. Co prawda nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja w tej kwestii, ale starosta sanocki liczy, że samorząd powiatowy znowu otrzyma jakąś okrągłą sumkę.

Tempo prac musi być dobre

W oczekiwaniu na to rozstrzygnięcia powiat ma jednak co robić, zważywszy na termin rozliczenia dofinansowania.

Stanisław Chęć. Archiwum prywatne

Realizacja i tempo prac muszą być dobre. Front robót na bieżący rok i na następny mamy już przygotowany – zaznacza Stanisław Chęć.

Do końca marca br. ma być gotowy program funkcjonalno-użytkowy, który będzie zawierał podstawowe założenia planowanej inwestycji, realizowanej w systemie „projektuj-buduj”. Na tej podstawie zostanie przygotowana dokumentacja przetargowa, zorganizowany przetarg i wyłoniony wykonawca. Kolejne postępowanie będzie dotyczyło zakupu wyposażenia.

Nowe skrzydło, sale dydaktyczne i winda

Zakres inwestycji jest spory, gdyż budynek zwiększy się z 1800 m kw. powierzchni użytkowej o kolejne 650 m kw. To zasługa dobudowania nowego skrzydła. Oprócz tego nastąpi przebudowa części już istniejącej – na dwóch kondygnacjach zostanie wykonane nowe zaplecze sanitarne, powstanie nowe wejście do budynku, przez które dzieci będą wchodzić wprost do szatni, zlokalizowanych w piwnicach. Na pozostałych kondygnacjach będą wykonane nowoczesne sale dydaktyczne. Budynek będzie wyposażony w windę, dzięki czemu znikną bariery architektoniczne.


Wizualizacja budynku SOSW w Sanoku po przebudowie (2) / nadesłane

Ponieważ powiat sanocki jest właścicielem terenu, który sięga aż do galerii, jest możliwość urządzenia parkingu. Koło budynku powstanie też plac zabaw, co jest ważne, gdyż w pobliżu nie ma takiego obiektu. Od strony ul. Jagiellońskiej będzie rozciągał się pas zieleni.

Ponieważ w chwili obecnej budynek po „setce” to prawdziwy „misz masz” architektoniczny, zostanie więc ujednolicony estetycznie, tak by wpisywał się w charakter Śródmieścia.

By dostosować budynek całkowicie do wymogów szkolnictwa specjalnego w Sanoku, powiat potrzebuje około 8 mln zł, łącznie z kwotami, które już zostały zadysponowane. Starosta Chęć jest jednak dobrej myśli, licząc na kolejne dofinansowanie.

Dyrektor układa puzzle

Dyr. Rober Dudek nie może już doczekać się, kiedy dzieci, kadra i pracownicy przeniosą się z ul. Lipińskiego na ul. Jagiellońską. Choć gromy zawsze sypały się na budynek przy ul. Konarskiego, jest on w lepszym stanie niż ten, w którym mieści się szkoła. Dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci specjalnej troski, które mają obniżoną odporność, nauka w takich warunkach jest bardzo szkodliwa. Dyrektor ma już rozpisany cały plan, który jest niczym układanie puzzli. W jego efekcie budynek przy ul. Lipińskiego zostanie całkowicie opróżniony.

Z tego obiektu Robert Dudek chce przenieść na ul. Jagiellońską starsze klasy szkoły podstawowej i uczniów szkoły przysposabiającej do pracy. Z kolei z ul. Konarskiego trafią tu klasy młodsze. W efekcie na ul. Jagiellońskiej będzie funkcjonować cała szkoła podstawowa.

Na Jagiellońskiej zabraknie natomiast miejsca na przeprowadzanie zajęć wczesnego wspomagania, dlatego będą się one odbywać w budynku przy ul. Konarskiego. Tu też będą prowadzone zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla trzech oddziałów przedszkolnych i zerowych.

Jak wszyscy zgodnie podkreślają, w przyszłości trzeba będzie pomyśleć o modernizacji budynku przy ul. Konarskiego, ale zmiany, które obecnie są wdrażane w życie spowodują, że po wielu latach zastoju, dzieci wymagające szczególnej troski będą wreszcie uczyć się w przyzwoitych warunkach.

09-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)