REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. 80. Rocznica Pacyfikacji przez Niemców przysiółka Ścieżki w Woli Zgłobieńskiej (ZDJĘCIA)

WOLA ZGŁOBIEŃSKA / POWIAT RZESZOWSKI. W ostatnią niedzielę (16 lipca 2023 r. ) o godz. 10:30 w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Woli Zgłobieńskiej odbyła się Msza Święta, która rozpoczęła niedzielne obchody 80. Rocznicy Pacyfikacji przez Niemców przysiółka Ścieżki w Woli Zgłobieńskiej.

3L0A5931

W uroczystości wziął także udział Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowski. Po Mszy Świętej nastąpiło przegrupowanie w rejon Pomnika Pomordowanych na przysiółku Ścieżki, gdzie można było wysłuchać przemów zebranych gości, apelu pamięci i zobaczyć salwy honorowe. Uroczystości zakończono złożeniem wieńców pod pomnikiem pomordowanych.

Coroczne obchody upamiętniają mord ludności cywilnej w Woli Zgłobieńskiej na przysiółku „Ścieżki” przez okupantów niemieckich, który miał miejsce 18 lipca 1943 roku. Zamordowano wówczas 42 osoby – 26 mieszkańców Woli Zgłobieńskiej, jednego mieszkańca Zwięczycy oraz 15 niezidentyfikowanych osób, w tym 5 radzieckich jeńców zbiegłych z obozu w Pustkowie. Początkowo wszystkie ofiary pochowano w zbiorowej mogile pod lasem, jednak w 1944 roku ich zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Zgłobniu.

źródło: Powiat Rzeszowski


17-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)