REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. Jeden bilet – wiele możliwości transportu. Strategiczny projekt aglomeracyjny (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT RZESZOWSKI. Jeden bilet – wiele możliwości transportu. Strategiczny projekt aglomeracyjny (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. Na stacji kolejowej Jasionka Lotnisko ogłoszono propozycję starosty rzeszowskiego Krzysztofa Jarosza dotyczącą Aglomeracji Rzeszowskiej. Pomysł polega na utworzeniu prężnej, zintegrowanej na wielu płaszczyznach platformy transportowej, która ma być ogromną szansą zarówno dla Rzeszowa, jak i dla powiatu rzeszowskiego. Teren ten obejmujący ogółem prawie 1300 km kwadratowych i zamieszkały przez blisko 400 tysięcy mieszkańców mógłby być sercem regionu Polski południowo-wschodniej. Zapraszamy do obejrzenia NASZEJ RELACJI VIDEO.

Zaproponowany przez Starostę Rzeszowskiego Krzysztofa Jarosza projekt Aglomeracji Rzeszowskiej był tematem, wspólnej z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem, konferencji prasowej, która odbyła się na stacji kolejowej Jasionka Lotnisko, nieopodal Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka.

Idea utworzenia prężnej, zintegrowanej na wielu płaszczyznach Aglomeracji Rzeszowskiej to pomysł, który Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz promuje od początku swej kadencji. To ogromna szansa dla Rzeszowa i Powiatu Rzeszowskiego. Teren ten obejmujący ogółem prawie 1300 km kwadratowych i zamieszkały przez blisko 400 tysięcy mieszkańców mógłby być sercem regionu Polski południowo-wschodniej.

Rzeszów i Powiat Rzeszowski mają wyjątkowe położenie geograficzne – leżymy na przecięciu ważnych szlaków północ-południe oraz wschód-zachód. Nasza bliskość do granicy z Ukrainą i Słowacją otwiera przed nami nowe możliwości współpracy i rozwoju gospodarczego – mówił Starosta Krzysztof Jarosz. Kluczowym elementem wizji Aglomeracji Rzeszowskiej musi być integracja transportu zbiorowego.

Wyobraźmy sobie, że wsiadacie Państwo do autobusu MKS czy MPK, a potem bez problemu przesiadacie się na pociąg aglomeracyjny, który zawiezie Was do jednej z gmin powiatu. Nie jest ważne jakim środkiem transportu jedziemy, ważne, że wszystko odbywa się na podstawie jednego biletu i w oparciu o zintegrowany rozkład jazdy – dodawał Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.

Za przykład do naśladowania starosta wskazywał Londyn, który szczyci się jednym z najlepszych zintegrowanych systemów transportowych w Europie. Stolica Wielkiej Brytanii z lotniskami, skrzyżowaniem dziewięciu autostrad i pięciu dróg krajowych jest jednym wielkim węzłem komunikacyjnym, gdzie doskonale funkcjonuje transport publiczny łączący autobusy, tramwaje, metro i szybką kolej podmiejską.

Naszym celem jest podnoszenie standardu życia mieszkańców. Chcemy, aby Aglomeracja Rzeszowska była miejscem, gdzie dobrze się żyje, pracuje i inwestuje. Inwestycje w nowoczesne technologie, promocja nowoczesnego, ekologicznego transportu i troska o środowisko naturalne to tylko niektóre z działań, które podejmujemy, aby osiągnąć ten cel. Dobre skomunikowanie Aglomeracji Rzeszowskiej przyniesie wiele korzyści naszym mieszkańcom. Szybki i wygodny dojazd do pracy, szczególnie do takich miejsc jak Dolina Lotnicza czy Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko, znacząco podniesie komfort życia. Kierunek północny oferuje dynamicznie rozwijające się obszary przemysłowe, a południowy to Pogórze Dynowskie z jego wspaniałymi krajobrazami i możliwościami odpoczynku. Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki – zapewniał Starosta.

Krzysztof Jarosz w realizacji pomysłu stworzenia Aglomeracji Rzeszowskiej chce się skupić na kilku kluczowych punktach: wprowadzeniu jednego biletu obowiązującego na wszystkie środki transportu zbiorowego, stworzeniu zintegrowanego rozkładu jazdy ułatwiającego przesiadki i planowanie podróży, promocji ekologicznego transportu, wsparciu dla inwestorów (przygotowanie terenów inwestycyjnych i stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów, którzy chcą rozwijać swoje działalności w naszym regionie) oraz ścisłej współpracy z sąsiednimi gminami i miastami.

Wsparcie dla idei Aglomeracji Rzeszowskiej wyraził w czasie konferencji prasowej Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

To jest bardzo potrzebny i trafiony pomysł. Chcielibyśmy, aby Powiat Rzeszowski otworzył się na dobre rozwiązania już funkcjonujące w Europie. Przed Powiatem Rzeszowskim stoją dzisiaj wielkie wyzwania, ale i szanse, by być integralną częścią Aglomeracji, która niewątpliwie wpłynie na komfort życia mieszkańców i znaczący rozwój całego regionu – mówił marszałek Władysław Ortyl, dodając, że bardzo istotne jest zapewnienie mieszkańcom takich warunków życia, by nie musieli stąd wyjeżdżać, by na miejscu mieli zapewniane możliwie najlepsze warunki życia i pracy.

(s)

źródło: Red., Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

foto: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

foto nagłówek: grafika poglądowa

13-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)