REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. Maleje poziom bezrobocia. Optymistyczne wskaźniki

POWIAT RZESZOWSKI. Maleje poziom bezrobocia w powiecie rzeszowskim. Stopa bezrobocia w czerwcu w powiecie rzeszowskim wynosiła 7,3 procent i wskaźnik ten był niższy od średniej w województwie wynoszącej 8,2 proc. Dla porównania, na koniec kwietnia 2024 roku bezrobociem dotkniętych było w powiecie 7,4 proc. mieszkańców powiatu w wieku produkcyjnym, zaś w styczniu 7,8 proc.

W czerwcu w powiecie rzeszowskim zarejestrowanych było 4423 bezrobotnych, w tym 2117 kobiet. Dla porównania, w maju liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 4469 (w tym 2118 kobiet), zaś w styczniu 2024 – 4760 (w tym 2292 kobiety). Większość z nich to osoby z krótkim stażem pracy (poniżej pięciu lat lub osoby, które w ogóle wcześniej nie pracowały) oraz z niższym wykształceniem. Jednocześnie w I półroczu 2024 roku zostało zgłoszonych do Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie ponad 800 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej.

Walka z bezrobociem to jeden z priorytetów Powiatu Rzeszowskiego od początku jego istnienia. Spadek bezrobocia to w dużej mierze zasługa świetnie działającego Powiatowego Urzędu Pracy aktywnie wspierającego osoby poszukujące zatrudnienia, także działań bezpośrednio podejmowanych przez Powiat na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy. Cieszę się, że efekty widać. Bezrobocie systematycznie maleje  Krzysztof Jarosz Starosta Rzeszowski.

Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie prowadzi m.in. pośrednictwo pracy, poradnictwo, organizuje giełdy pracy, szkolenia bezrobotnych. W I półroczu 2024 roku około pół tysiąca osób w powiecie skorzystało z różnych form aktywnego przeciwdziałania bezrobociu (staże, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundacje kosztów zatrudnienia, szkolenia itp.)

Władze Powiatu walczą z bezrobociem także tworząc na swoim terenie sprzyjające warunki do rozwoju przedsiębiorczości i inwestowania. Przekłada się to realnie na zwiększanie liczby miejsc pracy.

Sztandarowym przykładem, dostrzeganym w całym kraju, jest stworzony od podstaw przez Powiat Rzeszowski Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko. Zainwestowało tu 40 firm branży lotniczej, e-mobilności, automatyki przemysłowej, budowlanej, handlowej, odzieżowej, kosmetycznej, medycznej, metalowej. Wśród nich są znani na całym świecie producenci i dystrybutorzy. Wartość dotychczasowych inwestycji to ok. 2,5 miliarda złotych. Dotychczas pracę w strefie znalazło około 2,5 tysiąca osób, docelowo ma być to 4,5 tysiąca miejsc pracy.

źródło. materiał nadesłany

31-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)