REKLAMA

POWIAT RZESZOWSKI. Ultranowoczesny tomograf dla ZOZ nr 2 (VIDEO, ZDJĘCIA)

POWIAT RZESZOWSKI. Ultranowoczesny tomograf dla ZOZ nr 2 (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / POWIAT RZESZOWSKI. W piątek (29 września) w podległym Powiatowi Rzeszowskiemu Zespole Opieki Zdrowotnej nr 2 odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanej Pracowni Tomografii Komputerowej, wyposażonej w nowo zakupiony tomograf komputerowy.

DSC_0129

Kolejna inwestycja jaką w ZOZ nr 2 przeprowadził Powiat Rzeszowski kosztowała ok. 3,6 miliona złotych, z czego zakup samego aparatu tomografii komputerowej pochłonął ponad 3,2 mln. W pracowni wykonano niezbędne prace modernizacyjne, adaptacyjne, instalacyjne i budowlane konieczne do instalacji urządzenia, stworzono pomieszczenie do wybudzania pacjentów, przeszkolono pracowników.

DSC_0136

Nie ma nic cenniejszego niż ludzie zdrowie i życie. Dlatego samorząd Powiatu Rzeszowskiego robi wszystko, by podległe mu jednostki służby zdrowia dysponowały jak najlepszymi warunkami pracy i najnowocześniejszym sprzętem. Świetna kadra musi mieć wsparcie w postaci najnowszych zdobyczy nauki i techniki. Jestem bardzo zadowolony, że udaje nam się stale doposażać nasze placówki. Dla dobra pacjentów i dla komfortu pracowników służby zdrowia. Skuteczna diagnostyka to przecież często sprawa życia i śmierci, im wcześniej uda się rozpoznać zmiany chorobowe tym większe są szanse na wyzdrowienie mówi starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

DSC_0053 (1)

Ultranowoczesny aparat tomograficzny to Philips Incisive CT, wyposażony w sztuczną inteligencję i posiadający wiele przydatnych funkcji pozwalających na uzyskiwanie wysokiej jakości obrazów z niską dawką promieniowania w krótkim czasie. Sprzęt wyposażony jest m.in. w aplikacje do analizy obrazów uzyskanych różnymi metodami obrazowania i aplikacje do kompleksowej analizy kardiologicznej która, pomaga uwidocznić, przeanalizować i ocenić tętnice wieńcowe. Aplikacja zawiera również pomiary funkcji serca. Do analizy funkcji serca wykorzystywana jest automatyczna, trójwymiarowa, oparta na modelu technika segmentacji całego serca. Obliczenia przeprowadzane w ramach analizy obejmują standardowe parametry kardiologiczne. Tomograf posiada także aplikację CT Calcium Scoring która, umożliwia przeprowadzenie trójwymiarowej segmentacji i oceny ilościowej zwapnień naczyń wieńcowych, a także obliczenie ich masy i objętości.

Dzięki modernizacji Pracowni Tomografii Komputerowej, zakupowi sprzętu i utworzeniu gabinetu do wybudzeń, możliwe będzie w najbliższym czasie wykonywanie badań MR i TK pacjentów wymagających znieczulenia ogólnego. Do grupy tych pacjentów zalicza się w szczególności małe dzieci. Umożliwi to znacznie szybszą diagnostykę tych pacjentów – czas oczekiwania na tego rodzaju badanie wynosi obecnie w naszym województwie ponad 6 miesięcy.

W ostatnich latach ZOZ nr 2 regularnie wzbogaca się o kolejny, ultranowoczesny sprzęt. Chociażby w październiku 2021 roku zakończono tu modernizację Pracowni Rezonansu Magnetycznego. Placówka otrzymała wówczas ultranowoczesny, wysokospecjalistyczny aparat Ingenia Ambition 1,5 T X. Zakup i montaż kosztowały ok. 6 milionów złotych. Z kolei w marcu tego roku uruchomiona została zmodernizowana pracownia rentgenowska, wyposażona w nowoczesne aparaty RTG i USG. W tym przypadku wartość inwestycji wyniosła blisko 1,5 miliona złotych.

źródło / zdjęcia: Powiat Rzeszowski

video: materiuały własne


03-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)