REKLAMA

Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia!

Zbieranie grzybów, to bardzo popularne hobby. Państwowa Inspekcja Sanitarna każdego roku przypomina hasło „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”, które ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze aspekty związane z bezpiecznym zbieraniem grzybów.

Należy zbierać grzyby, co do których mamy całkowitą pewność.

Liczne gatunki grzybów kapeluszowych, nieraz bardzo podobnych do gatunków jadalnych, zawierają substancje silnie trujące dla człowieka.

W sytuacji, kiedy nie znamy się na grzybach, może bardzo łatwo dojść do tragedii. Zdarzają się bardzo często pomyłki i zamiast  jadalnych zbierane są grzyby trujące.

Niebezpieczeństwa związane ze zjedzeniem trujących odmian grzybów mogą być bardzo poważne i stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

W razie problemów z rozpoznaniem zebranych grzybów, można przynieść je na bezpłatne badanie do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Grafika poglądowa, nadesłane.

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie udzielają porad w zakresie określania przynależności gatunkowej grzybów: poniedziałek – piątek w godzinach pracy 7.30 do 15.05. – Pracownia Laboratoryjna w Sanoku ul. Jezierskiego 39.

materiały nadesłane
PSSE w Sanoku

12-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)