REKLAMA

Prawda w nauczaniu arcybiskupa Ignacego Tokarczuka (FOTO)

O prawdzie w nauczaniu arcybiskupa Ignacego Tokarczuka rozmawiali uczestnicy seminarium zorganizowanego przez Wojewodę Podkarpackiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

    – Dla księdza arcybiskupa prawda była czymś najistotniejszym. Jego życie to głoszenie prawdy, bronienie prawdy, uczenie prawdy i cierpienie za prawdę – powiedział ks. bp Jan Wątroba, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej.

Dzisiaj w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się seminarium poświęcone pamięci „biskupa niezłomnego”. Wydarzenie, zorganizowane przez Wojewodę Podkarpackiego i Oddział IPN w Rzeszowie, miało na celu przypomnienie o życiu i dokonaniach tej ważnej nie tylko dla naszego regionu postaci. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli parlamentarzystów, duchowieństwa, administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych, kombatantów, badaczy życia i działalności abpa Ignacego Tokarczuka, reprezentantów uczelni wyższych i uczniów podkarpackich szkół średnich.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że spotkanie odbywa się w związku z 10. rocznicą śmierci ks. abp. Ignacego Tokarczuka.

    – Jest to postać, o której trzeba pamiętać, zwłaszcza w XXI w., kiedy prawda – jako wartość życia społecznego i wyjątkowa zdolność do oceny otaczającego nas świata w zgodzie z rzeczywistością – jest szczególnie ważna. Niezwykle istotną kwestią w działalności arcybiskupa było właśnie służenie prawdzie jako wartości w wymiarze etycznym, ale także jako wartości naznaczającej aktywność człowieka na wszystkich płaszczyznach jego działania – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

    – Dla ks. abp. Ignacego Tokarczuka pojęcie prawdy było istotne nie tylko w jego nauczaniu, ale w całym życiu – dodał dr. hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie przywołując słowa biskupa niezłomnego „Prawdą żyć, prawdy bronić i prawdy się domagać”.

W panelach dyskusyjnych uczestniczyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, ks. prof. dr hab. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr hab. Czesław Kłak, prof. UP im. KEN w Krakowie, prokurator Prokuratury Krajowej oraz dr hab. Mariusz Krzysztofiński z Oddziału IPN w Rzeszowie.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym JE bpa Jana Wątroby oraz pod patronatem medialnym „Via” Katolickiego Radia Rzeszów.

***

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Maturę zdał w 1937 r. Następnie wstąpił do lwowskiego Seminarium Duchownego oraz został studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1942 r. we Lwowie z rąk ks. biskupa Eugeniusza Baziaka. W październiku 1946 r. ks. Tokarczuk rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na którym w 1951 r. uzyskał stopień naukowy doktora filozofii.  

Od początku posługi bp Tokarczuk traktowany był jako zdecydowany przeciwnik ustroju komunistycznego. Inwigilowano go przez sieć tajnych współpracowników, zdobywano informacje o nim z podsłuchu w pałacu biskupim.

W latach 1967–1993 bp Tokarczuk był członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski. W 1967 r. został przez kard. Stefana Wyszyńskiego włączony w skład Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu. 2 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II nadał bp. Ignacemu Tokarczukowi tytuł arcybiskupa ad personam. W 1992 r. abp Tokarczuk został arcybiskupem metropolitą przemyskim. Rok później przeszedł na emeryturę.

3 maja 2006 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w uznaniu znamienitych zasług dla Ojczyzny, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski odznaczył abp. Tokarczuka najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem Orła Białego.

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 w Przemyślu. 2 stycznia 2013 został pochowany w krypcie archikatedry przemyskiej.

Informacje biograficzne na podstawie materiałów IPN.

DSC00716-1200x802


06-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)