PREMIER: Wyższe klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne! (WIDEO)
WARSZAWA / POLSKA. Podczas środowego wystąpienia, w trakcie 19. posiedzenia obecnej kadencji Sejmu RP, premier Mateusz Morawiecki mówił o strategii rządu w walce z koronawirusem. Zapowiedział też zaostrzenie obostrzeń koronawirusowych w edukacji. Potwierdził to później na antenie Polsat News. Starsze klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne. Premier mówił również, że będzie wnioskował o wprowadzenie czerwonej strefy w całym kraju.
Foto: Adam Guz / KPRM
Podczas wystąpienia w Sejmie szef rządu pokreślił, że wobec obecnej sytuacji wszyscy powinni współpracować ponad podziałami. – To solidarność w podejściu do epidemii pomogła nam wiosną – kontynuował.
Jak dodał: – Konsensusem w walce z COVID-19 jest ograniczanie kontaktów, maseczki, dystans i dezynfekcja oraz wierzenie pomieszczeń. To przerywa transmisję w najbardziej skuteczny sposób”. Dlatego rząd od samego początku postuluje tę podstawową strategię. Podkreślamy, że główne zasady bezpieczeństwa w trakcie epidemii to tzw. DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka. W rozszerzonej formie – DDMA, obejmującą również aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.
Rządowa strategia walki z epidemią
Rządowa strategia w dobie koronawirusa opiera się na trzech głównych celach: ochronie zdrowia i służby zdrowia, ochronie gospodarki i miejsc pracy oraz ochronie seniorów.
Podstawowym priorytetem rządu w dobie epidemii koronawirusa jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, w tym przede wszystkim osób starszych. Przejawia się to przede wszystkim we wspieraniu służby zdrowia, tak aby zapewnić jak najlepszy dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19.
Walka z epidemią to także podejmowanie działań, które w jak najmniejszym stopniu wpłyną na stan polskiej gospodarki oraz codzienne życie obywateli, przy jednoczesnym zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Druga fala pandemii pokazuje, że mamy do czynienia z niebezpiecznym zjawiskiem, być może kolejnymi falami. – Jesteśmy uzależnieni od tego, czy zostanie wynaleziona szczepionka , lekarstwo na COVID-19 – mówił szef rządu.
Jak dodał: – Do czasu, aż ta szczepionka nie zostanie wynaleziona, proponuję, żebyśmy tą jedna, najważniejsza szczepionkę wszyscy zastosowali. Tą szczepionką jest solidarność, razem wyjdziemy z tej walki zwycięsko.
Przygotowani na koronawirusa
Poza organizacją życia społeczno-gospodarczego ograniczającą szybką transmisję zakażeń oraz pozwalającą na ratowanie stanu polskiej gospodarki, rząd podejmował wiele działań, mających na celu przygotowanie służby zdrowia do walki z koronawirusem. W wyniku zwiększającej się liczby zakażeń na początku października wprowadzone zostały nowe obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.
Zakupy i testowanie na niespotykaną dotąd skalę
Dokonano ogromnych zakupów, dzięki którym posiadamy zapasy wielu milionów maseczek, rękawiczek, przyłbic, kombinezonów i fartuchów ochronnych, a także innego niezbędnego sprzętu. Wiele z tych środków zostało dostarczonych do szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego, np. termometry bezdotykowe, czy płyny dezynfekcyjne.
Istotnemu zwiększeniu uległ też potencjał testowania. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, wyszliśmy z poziomu 4 tys. testów dziennie do 80 tys. testów wykonywanych w ciągu doby obecnie.
Narzędzia walki z koronawirusem
Wprowadzenie obszarów czerwonych, żółtych i zielonych z różnicami w zakresie skali obostrzeń, zadziałało tak, jak to zostało założone. Walkę z koronawirusem wspiera też przygotowana według najlepszych standardów międzynarodowych aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Wprowadzanie rygory sanitarne i ograniczenia pozostają głównymi liniami obrony. – Poprzez wszystkie obostrzenia i rady, które dają nam grupy ekspertów, chcemy doprowadzić do tego, by współczynnik “R” był odpowiednio niski. Dlatego podkreślamy, że obostrzenia muszą być rygorystycznie przestrzegane – wyjaśniał szef rządu.
Infrastruktura medyczna
Sukcesywnie zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Jest to obecnie ponad 16 tys. Wśród zakupionego sprzętu jest ten, którego potrzebują najciężej chorzy pacjenci z COVID-19.
– W ostatnich dniach szybciej nam przyrasta liczba łóżek niż liczba pacjentów chorych na COVID-19, którzy wymagają opieki szpitalnej na tych łóżkach. Zakładamy co najmniej kolejnych 15 tys. łóżek – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Dodał też, że rząd przygotował się na zwiększające się zapotrzebowanie na respiratory. – Podłączonych jest około 700, ale gotowych do podłączenia jeszcze blisko 3000 – poinformował szef rządu.
Skoordynowane działania służb i odpowiedzialność społeczna
Dużą rolę w walce z koronawirusem odgrywają działania służb mundurowych. – Nasze służby skontrolowały 20 mln osób na kwarantannie, 20 mln telefonów, stukania do drzwi. Wojska Obrony Terytorialnej, straż pożarna i inne służby przygotowują sprawną infrastrukturę do testowania i jeszcze większą do pobierania wymazów – powiedział premier.
Ważne jest, aby przepisy były przestrzegane. Jak podkreślił szef rządu: – Żyjemy nie tylko dla siebie. Chroniąc siebie, chronimy innych, tych najsłabszych.
Nauczanie zdalne w podstawówkach i czerwona strefa w całym kraju?
– Podczas kolejnego Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (w czwartek 22 października br. – przp. red.), ustalimy, że od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych będzie zdalne. Mamy już tyle powiatów czerwonych, że będę rekomendował, żeby od soboty cała Polska była strefą czerwoną – poinformował premier Mateusz Morawiecki w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News.
Źródło: premier.gov.pl, YouTube / kanał: Sejm RP, KPRM / Facebook
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.