REKLAMA

Prezydent Ferenc przekaże 250 tys. dla powodzian z gminy Chmielnik

RZESZÓW, POWIAT RZESZOWSKI / PODKARPACIE. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zdecydował o przekazaniu 200 tysięcy złotych wsparcia dla gminy Chmielnik. Ma ona trafić do najbardziej poszkodowanych w trakcie powodzi mieszkańców.

Przechwytywanie_168

Foto: Dariusz Michna / gmina Chmielnik po fali powodziowej, 26.06.2020

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podjął decyzję o przekazaniu 200 tys. zł mieszkańcom Gminy Chmielnik jako pomoc dla poszkodowanych w czasie powodzi. Odpowiednia uchwała trafi na najbliższą sesję Rady Miasta w dniu 7 lipca br. – informuje rzeszowski Urząd Miasta.

W ostatnich dniach (22-28 czerwca br.) przez  teren województwa podkarpackiego przeszedł południowo – wschodni front atmosferyczny z nad Morza Czarnego, przynosząc bardzo gwałtowne burze połączone z obfitymi opadami deszczu i gradu. Intensywne opady spowodowały liczne podtopienia terenu, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, podtopienia i uszkodzenia infrastruktury drogowej w powiecie rzeszowskim oraz w powiatach sąsiednich.

W wyniku intensywnych opadów podniósł się gwałtownie poziom wód we wszelkiego rodzaju ciekach wodnych i rzekach przekraczając niekiedy stany alarmowe, zagrażające tym samym zalaniem terenów przyległych i obiektów.

W Rzeszowie do najbardziej dotkniętych podtopieniami należały zabudowania i ulice na osiedlu: Budziwój, Biała, Zalesie, Słocina, Wilkowyja.

Zarządzeniem Prezydent Miasta Rzeszowa, w dniu 26 czerwca br. o godzinie 18:00 wprowadzono Pogotowanie Przeciwpowodziowe oraz całodobowy dyżur w Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Rzeszowa, w celu koordynacji działań ratowniczych. Zespoły Ratownicze Państwowej Straży Pożarnej,  jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta oraz Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego prowadziły intensywne działania ratownicze, polegające zapobieganiu zalania budynków mieszkalnych, obiektów gospodarczych oraz wypompowywaniu wody z terenów zalanych. W trakcie działań zużyto ponad 200 metrów sześciennych piasku oraz około 25 tysięcy worków.

W chwili obecnej sytuacja ustabilizowała się, poziom wód opadł i w rzekach osiągnął poziom stanów średnich. O godzinie 6:00 w poniedziałek 29 czerwca br. odwołano Pogotowie Przeciwpowodziowe. W jednostkach OSP na terenie Miasta Rzeszowa odtwarzane są zapasy piasku i worków przeciwpowodziowych, które w chwili zagrożenia powodziowego mogą pobrać mieszkańcy celem zabezpieczenia własnego mienia i dobytku. Worki przeciwpowodziowe można również pobrać w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Miasta Rzeszowa przy ulicy Hanasiewicza 10.

Przypominamy równocześnie, że wszyscy mieszkańcy Rzeszowa, którzy ucierpieli ze względu na powódź, mogą starać się o zasiłek na remont budynku od 6 tysięcy do 200 tysiecy złotych, w zależności od stopnia uszkodzenia nieruchomości. Wnioski można składać w siedzibie MOPS w Rzeszowie przy ulicy Jagiellońskiej 26 lub do pracowników socjalnych pracujących w rejonie – informuje UM Rzeszowa.

Źródło: UM Rzeszowa

29-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)