REKLAMA

Prof. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej otrzymał Betonowego Oskara

Prof. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej otrzymał Betonowego Oskara Nagrody Konferencji Dni Betonu, tzw. Betonowe Oskary, to wyróżnienia dla osób i instytucji o znaczącym dorobku w zakresie technologii betonu zarówno w obszarze nauki, jak i rzeczywistych realizacji obiektów budowlanych.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia Betonowego Oskara otrzymał prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski z Politechniki Rzeszowskiej.

O laureacie

Tomasz Siwowski jest profesorem nauk technicznych, kierownikiem Katedry Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Jest pracownikiem naukowym Politechniki Rzeszowskiej, prowadzi badania w zakresie wdrażania nowych materiałów do budowy i utrzymania infrastruktury drogowej oraz diagnostyki i trwałości obiektów będących elementami infrastruktury.

W tych obszarach prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski kierował wieloma projektami badawczymi oraz realizował usługi badawcze dla administracji drogowej i firm prywatnych. Jest także autorem kilkuset publikacji naukowych z tego zakresu, a także kilku patentów. Prof. Tomasz Siwowski jest prezesem rzeszowskiej firmy Promost Consulting, zajmującej się projektowaniem i zarządzaniem dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Jest projektantem kilkudziesięciu obiektów mostowych, a także kierował i prowadził nadzory inwestorskie i naukowe przy budowie dużych mostów.

Za swoje osiągnięcia naukowe i zawodowe prof. Tomasz Siwowski otrzymał wiele nagród oraz kilka odznaczeń państwowych i zawodowych. Jest m.in. członkiem Rady Naukowej GDDKiA oraz wiceprzewodniczącym Związku Mostowców RP.

Prof. Tomasz Siwowski (fot. Arkadiusz Surowiec, Politechnika Rzeszowska) image_1

„Jestem ogromnie zaszczycony tą prestiżową nagrodą. Od ponad 30 lat projektuję i buduję mosty z różnych materiałów, oczywiście najwięcej z betonu. Idąc śladami swojego szefa, prof. Andrzeja Jarominiaka, zawsze starałem się łączyć doświadczenia z uczelni z praktyką zawodową: projektową i konsultingową.

Dzięki temu udało mi się wdrożyć, często po raz pierwszy w naszym kraju, betony niekonwencjonalne i łączyć je z innymi różnymi niekonwencjonalnymi materiałami budowlanymi. Wśród tych pionierskich realizacji były m.in. pierwsze wzmocnienia mostów betonowych materiałami kompozytowymi, mosty z betonu lekkiego, mosty z betonu samozagęszczalnego czy ostatnio mosty hybrydowe kompozytowo – betonowe. Ale tych „betonowych” osiągnięć bym nie miał, gdyby nie grupa moich naukowych przewodników w obszarze konstrukcji z betonu. I chcę im za to teraz podziękować.

Zacznę od prof. Kazimierza Flagi, który w latach 90. uczył mnie, jak robić ekspertyzy mostów betonowych, jak oceniać i badać obiekty zarysowane i uszkodzone. Życzliwość, z jaką się wtedy spotkałem jako młody adept nauki, pamiętam do dzisiaj. Potem w życiu zawodowym i naukowym znaczne wsparcie uzyskałem od prof. Wojciecha Radomskiego, który pomagał mi wdrażać wzmocnienia kompozytowe i beton samozagęszczalny. A ostatnio mam dużą przyjemność współpracować z kolejnym wybitnym „cicerone” naszej branży – prof. Antonim Szydło, z którym próbujemy zrobić coś, czego w Polsce dotychczas nie robiono – nawierzchnię betonową na mostach i w tunelach. Drodzy przyjaciele, bardzo serdecznie Wam dziękuję, to również dzięki Wam otrzymałem tego Betonowego Oskara” – mówił prof. Tomasz Siwowski, odbierając nagrodę.

Dni Betonu

„Dni Betonu” to ogólnopolska konferencja naukowo – techniczna, organizowana co dwa lata, podczas której odbywają się wykłady i prezentacje pokazujące współczesne tendencje w rozwoju materiałów i technologii betonowych. Uczestnicy konferencji, oprócz zwiedzania stoisk partnerów, sponsorów i wystawców, mogą wziąć udział w pokazach technologicznych, debacie dotyczącej najbardziej aktualnych wyzwań technicznych i uwarunkowań gospodarczych branży budowlanej. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 11-13 października 2021 r. w Wiśle.

10-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)