REKLAMA

Program e-pity 2023 – prosty i szybki sposób na rozliczenie podatku dochodowego

W erze cyfryzacji coraz więcej tradycyjnych procesów przenosi się do internetu, co ma na celu uproszczenie i przyspieszenie wielu codziennych czynności. Nie inaczej jest w przypadku rozliczania podatków. Program e-pity 2023 to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala podatnikom na szybkie i bezproblemowe rozliczenie przez internet. Jak działa system e-pity 2023 i jakie korzyści niesie dla użytkowników?

Czym jest program e-pity 2023?

Program e-pity 2023 to zautomatyzowany system udostępniany przez portal PIT.pl. To narzędzie umożliwia podatnikom łatwe i szybkie rozliczenie podatku dochodowego przez internet. Zostało zaprojektowane, aby upraszczać i przyspieszać proces rozliczenia PIT osobom zobligowanym do wypełnienia różnych deklaracji.

Dzięki e-pity 2023 każdy podatnik ma możliwość dostępu do swojej deklaracji podatkowej w dowolnej chwili i z jakiegokolwiek miejsca z dostępem do internetu. Korzystanie z tego programu nie tylko eliminuje potrzebę ręcznego wypełniania formularzy, ale również zmniejsza ryzyko popełnienia błędów, które mogą wystąpić podczas przekazywania danych.

Jak działa e-pity 2023?

Program e-pity 2023 jest nowoczesnym narzędziem, które stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnych użytkowników usług publicznych. Oferuje im wygodę, bezpieczeństwo i szybkość rozliczeń podatkowych. Co kryje się pod tymi hasłami?

Automatyczne wstępne wypełnianie deklaracji

Program e-pity 2023 korzysta z danych, które urząd skarbowy już posiada na temat podatnika, takich jak informacje o zarobkach przekazane przez pracodawcę. Na tej podstawie system automatycznie generuje wstępnie wypełniony formularz PIT. Podatnik ma możliwość sprawdzenia i ewentualnej edycji tych danych przed ostatecznym złożeniem deklaracji.

Dostępność

Aby skorzystać z systemu e-pity 2023, wystarczy zalogować się na swój profil na stronie podatki.gov.pl. System jest dostępny online, co oznacza, że podatnicy mogą rozliczyć się w dowolnym miejscu i czasie, gdzie mają dostęp do internetu.

Bezpieczeństwo

Wszystkie przekazywane i przechowywane dane są zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych. Ponadto transfer danych na skrzynkę podawczą urzędu skarbowego jest szyfrowany.

Szybkość zwrotu podatku

Dzięki wykorzystaniu elektronicznego sposobu składania deklaracji czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku jest znacznie krótszy w porównaniu do tradycyjnych metod. Zwroty są przekazywane bezpośrednio na wskazane przez podatnika konto bankowe.

Deklaracje podatkowe, które można rozliczyć w programie e-pity 2023

Program e-pity 2023 pozwala na łatwe i szybkie rozliczenie kilku rodzajów deklaracji podatkowych. System e-pity 2023 automatycznie sugeruje najbardziej odpowiedni formularz na podstawie danych, które zostały już zgromadzone przez urząd skarbowy oraz dodatkowych informacji podanych przez użytkownika.

 • PIT-37 – najczęściej stosowany formularz, który obejmuje przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę, zlecenia, o dzieło. Dotyczy też innych źródeł dochodu, w których podatek był potrącany przez płatnika.
 • PIT-36 – formularz dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się na zasadach ogólnych. PIT-36 jest również używany przez osoby, które osiągnęły dochody z zagranicy lub te, które korzystają z ulg podatkowych na zasadach innych niż te przewidziane dla
 • PIT-37.
 • PIT-36L – specjalny dokument dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które zdecydowały się na rozliczanie podatkiem liniowym.
 • PIT-38 – dotyczy tych, którzy osiągnęły dochody z tytułu sprzedaży papierów wartościowych (np. akcji, obligacji), a także innych instrumentów finansowych, w tym zysków kapitałowych.
 • PIT-28 – formularz dla rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jest to opcja dla osób prowadzących niektóre rodzaje działalności gospodarczej oraz wynajmujących nieruchomości.

Dodatkowe funkcje programu e-pity 2023

Program e-pity 2023, oprócz podstawowej funkcji umożliwiającej elektroniczne rozliczenie podatku dochodowego, oferuje szereg dodatkowych opcji, które ułatwiają i usprawniają proces rozliczeniowy.

Wśród nich są:

 • automatyczne wypełnianie formularzy;
 • przechowywanie kopii deklaracji;
 • opcja korekty zeznań;
 • możliwość wpłaty na organizację pożytku publicznego.

Automatyczne wypełnianie formularzy

Program e-pity 2023 automatycznie wypełnia deklaracje podatkowe na podstawie danych dostarczonych przez pracodawców, ZUS oraz inne instytucje. Dzięki temu użytkownik otrzymuje gotowy formularz do weryfikacji i akceptacji.

Przechowywanie kopii deklaracji

Program e-pity 2023 umożliwia przechowywanie elektronicznych kopii złożonych deklaracji podatkowych. Dzięki temu podatnicy mogą łatwo uzyskać dostęp do swoich starych dokumentów w każdej chwili.

Możliwość korekty zeznań

Jeśli podatnik znajdzie błąd w już złożonej deklaracji, e-pity 2023 pozwala na dokonanie korekty i ponowne wysłanie poprawionego formularza.

Możliwość wpłaty na organizację pożytku publicznego

Podatnicy korzystający z programu e-pity 2023 mają również opcję przekazania 1,5% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Integracja z innymi systemami

Program e-pity 2023 jest zintegrowany z innymi platformami rządowymi. W ten sposób użytkownicy mają pewność, że wszystkie informacje są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.

Jak zainstalować program e-pity 2023?

Program e-pity 2023 jest dostępny przez przeglądarkę internetową, co oznacza, że nie ogranicza się do konkretnego systemu operacyjnego. Osoby, które jednak wolałyby korzystać z aplikacji, a nie wersji webowej, także mają taką możliwość.

Pobrać można wersje na:

 • Windows – użytkownicy mogą korzystać z e-pity 2023 na Windows 10 i Windows 11;
 • macOS;
 • Linux;
 • urządzenia mobilne – program e-pity 2023 jest również dostępny na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS.

Materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany

10-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)