REKLAMA

Przeczytaj, zanim kupisz ubezpieczenie OC

Ubezpieczenia komunikacyjne są w Polsce bardzo chętnie kupowane przed kierowców, co ma wiele powodów. W tym tekście rozwiejemy najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące polisy OC.


Kto musi wykupić OC?

Odpowiedź jest bardzo prosta – każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Zgodnie z przepisami ochroną powinny być objęte: samochody osobowe, samochody ciężarowe, motocykle, przyczepy i naczepy, maszyny rolnicze. Ustawodawca nie przewidział sytuacji, która uprawnia konkretnego kierowcę lub grupę kierowców do poruszania się po drogach bez ważnej polisy OC. Jest to więc obowiązek, od którego nie da się uciec. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu samochodu ciężarowego: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-samochodu-ciezarowego/.

Co grozi za brak OC?

Zgodnie z aktualnymi przepisami brak ważnej polisy OC skutkuje nałożeniem na kierowcę grzywny, której wysokość jest zmienna. Głównymi czynnikami wpływającymi na wysokość kary finansowej są: minimalne dochody oraz długość okresu, w jakim pojazd nie był objęty obowiązkową ochroną. W roku 2021 stawki prezentują się następująco:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Kogo chroni ubezpieczenie OC?

Najwięcej korzyści z wykupienia polisy mogą uzyskać sprawcy wypadków. Jeśli zdarzy się tak, że spowodujesz wypadek lub kolizję, ubezpieczyciel wypłaci wszystkim poszkodowanym odszkodowania, które będą mogli przeznaczyć na leczenie lub naprawy pojazdów. Ty jako sprawca nie poniesiesz żadnych konsekwencji finansowych, wynikających ze zdarzenia. Pamiętaj jednak, że towarzystwo może odmówić Ci pomocy w sytuacji, gdy wyjdzie na jaw, że podczas zdarzenia byłeś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Więcej o wyłączeniach od odpowiedzialności znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Czym różnią się od siebie ubezpieczenia OC?

Zgodnie z prawem niczym. W związku z tym, że OC ma obowiązkowy charakter, ustawa jasno reguluje zakres ochrony, jaką kierowca powinien otrzymywać. W tej kwestii nie ma dowolności i towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą zmieniać zakresu. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje sposób na uatrakcyjnienie oferty. Najczęściej jest to dołączanie dodatkowych pakietów takich jak: ochrona opon lub szyb. Jeśli interesuje Cię wyłącznie standardowe ubezpieczenie i nie potrzebujesz dodatkowych pakietów, kieruj się renomą towarzystwa oraz opiniami znalezionymi w Internecie. Cena, w tej sytuacji, nie powinna być wyznacznikiem jakości.

Gdzie kupić OC?

Nie ma obecnie lepszego miejsca na zaopatrzenie się w polisę niż Internet. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują klientom, którzy zdecydowali się na zakup online, ciekawe rabaty oraz promocje. Dużym ułatwieniem są też kalkulatory oraz porównywarki ubezpieczeniowe. Wystarczy tylko, że podasz kilka informacji o sobie oraz pojeździe, który chcesz objąć ochroną, by po chwili otrzymać listę pasujących do Ciebie ofert. Więcej informacji o działaniu tego typu narzędzi znajdziesz na: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/.

Jak widzisz, ubezpieczenie OC to produkt, o którym warto wiedzieć nieco więcej. Dzięki temu unikniesz rozczarowań w sytuacji, gdy będziesz potrzebować pomocy. Dopilnuj też, by zawsze mieć ważną polisę ze względu na kary przewidziane w przepisach. Ubezpieczenie to również ochrona Twoich interesów, na wypadek, gdybyś spowodował niebezpieczne zdarzenia.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

11-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: