REGION. Żądali przeprosin od 16-latka. Sprawą zajmie się sąd rodzinny
SANOK/ PODKARPACIE. Przed sądem rodzinnym i nieletnich będzie odpowiadać ośmioro nastolatków. Przemocą zmuszali 16-latka do określonego zachowania. Dodatkowo cała sytuacja była przez nich nagrywana telefonami komórkowymi.
Sanoccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że 19 września, na terenie Sanoka doszło do zdarzenia, w którym grupa nastolatków zmuszała 16-latka do określonych zachowań. Groźbami i przemocą chcieli wymusić na nim, aby ich przeprosił. Dodatkowo sytuację rejestrowali własnymi telefonami komórkowymi.
Policjanci w krótkim czasie ustalili sprawców tego zdarzenia. Nastolatkami uczestniczącymi w tej sytuacji było osiem osób, w wieku od 13 do 17 lat. Trzy osoby pochodziły z powiatu leskiego, pozostałe są mieszkańcami powiatu sanockiego. Wśród nich były dwie dziewczyny.
Funkcjonariusze zgromadzili materiał i zabezpieczyli dowody, które przesłali do sądu rodzinnego. Należy pamiętać, że takie zachowanie jest przestępstwem z art. 191 kodeksu karnego.
Młodzi ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z odpowiedzialności za swoje zachowanie. Czasami myśląc, że to zabawa albo niegroźne w skutkach czyny, dokuczają lub znęcają się nad innymi osobami. Należy pamiętać, że za zachowanie niezgodne z prawem grozi odpowiedzialność. Sprawy z udziałem osób nieletnich trafiają do sądu rodzinnego i nieletnich, który decyduje o konsekwencjach jakie poniosą.
Policja apeluje do rodziców i opiekunów o odpowiedni nadzór nad dziećmi i młodzieżą.
Bardzo ważne jest poświęcanie czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawianie o ich problemach oraz dawanie poczucie wsparcia i zrozumienia.
Agresja u nastolatków może przejawiać się w różny sposób. Najczęściej mamy do czynienia z:
agresją nastolatków wobec: rodziców, nauczycieli, rówieśników, rodzeństwa, słabszych czy młodszych dzieci,
agresją słowną (wulgaryzmy, pomówienia, wyzwiska),
agresją fizyczną – pobicia, bójki,
autoagresją –samookaleczaniem,
niszczeniem mienia,
agresją wykorzystująca środki elektroniczne – na przykład zmuszanie do zachowań kompromitujących, nagrywanie ich i następnie udostępnianie nagrań w internecie, na przykład na portalach społecznościowych.
Nie każdy rodzic jest przygotowany, by poradzić sobie z atakami złości i agresją u nastolatka. Dlatego też można rozważyć konsultację z psychologiem dziecięcym, który stanowi nieocenione wsparcie dla rodziców, nauczycieli i młodzieży, przeżywającej trudny czas dorastania i mającej problemy w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami.
Gdzie szukać pomocy:
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
źródło: KPP Sanok
zdj. arch. red
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.