REKLAMA

RZESZÓW. Trwają Dni Przemysłu Kosmicznego

22 i 23 lutego w Rzeszowie odbywają się Dni Przemysłu Kosmicznego. W otwarciu wydarzenia wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Dwudniowe spotkania są okazją do zaprezentowania kosmicznego potencjału polskich firm, ośrodków badawczych, instytucji z województwa podkarpackiego oraz do zapoznania się z projektem ESA BIC Poland – którego uroczysta inauguracja odbędzie się podczas wydarzenia. Dni Przemysłu Kosmicznego będą okazją do zacieśnienia współpracy i integracji środowisk naukowych i biznesowych różnych branż, wymiany informacji i doświadczeń.

Przemysł kosmiczny w Polsce rozwija się coraz prężniej, mimo to wiele firm, które mogłyby zaangażować się w działalność związaną z sektorem kosmicznym w oparciu o swoje dotychczasowe doświadczenie, nie ma wiedzy na temat tego, jak zacząć. Wydarzenie ma na celu zachęcić firmy, m.in. te blisko powiązane z przemysłem lotniczym, do zaangażowania się w działalność kosmiczną.

Podmiotom, które dopiero chciałyby rozpocząć współpracę z podmiotami z branży kosmicznej i szukają wsparcia, organizatorzy proponują zapoznanie się z koncepcją projektu ESA BIC Poland, którego Centrum Inkubacji będzie zarządzane przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego i jest zlokalizowane w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS. Przedsięwzięcie ESA BIC Poland dedykowane jest start-upom rozpoczynającym swoją działalność związaną z sektorem kosmicznym.

– Spoglądamy z województwa podkarpackiego w kierunku przestrzeni kosmicznej z pełną nadzieją. Zainicjowaliśmy tutaj powołanie do istnienia klastra kosmicznego po to m. in., aby przemysł, przede wszystkim lotniczy, ale także inne branże zechciały korzystać z rozwiązań, które przemysł kosmiczny daje. Wierzymy głęboko, że także dzisiejsza konferencja i rozpoczęcie działalności w ramach inkubatora będą dobrą zachętą do tego, aby z rozwiązań, które ten przemysł dostarcza i wypracowuje korzystać, ale także do tego, aby rozwiązania funkcjonujące w innych branżach mogły posłużyć do rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce i na Podkarpaciu – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Kosmiczną, Marszałka Województwa Podkarpackiego we współpracy z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.

Dni przemysłu Kosmicznego odbywają się w Inkubatorze PPNT AEROPOLIS w Jasionce.

źródło: Oficjalna strona Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

23-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)