REKLAMA

RZESZÓW: Operacje przy pomocy robota jeszcze w tym roku!

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) podpisano umowę na zakup robota chirurgicznego. Sprzęt do placówki trafi prawdopodobnie na przełomie października i listopada, a pacjenci jeszcze w tym roku będą przy pomocy tego systemu operowani.

Podpisanie umowy poprzedziło postępowanie konkursowe, które wyłoniło zwycięzcę, którego produkt odpowiadał postawionym wymaganiom przetargowym i cenie jaką szpital przy ogromnej pomocy Urzędowi Marszałkowskiemu mógł przeznaczyć na sfinansowanie zakupu. Oferta firmy Synektik będącej jedynym w Polsce dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci w wersji Xi, okazała się tą, która to postępowanie wygrała.

Umowę podpisali dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW nr 1 oraz Cezary Kozanecki, prezes firmy Synektik.

Całkowita wartość umowy, to prawie 14 milionów złotych brutto (13 999 833 zł). W tej kwocie znajduje się najnowszy system robotyczny da Vinci Xi oraz adaptacja sali operacyjnej, a także symulator pozwalający osiągnąć podstawowe i zaawansowane umiejętności operacyjne, rozwój koordynacji, naukę technik cięcia oraz szycia.

Na zdjęciu: Cezary Kozanecki, prezes firmy Synektik (po lewej) oraz dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor KSW. Foto: KSW nr 1 w Rzeszowie. 

– KSW to wiodący w województwie ośrodek o profilu onkologicznym zapewniający kompleksową diagnostykę i leczenie nowotworów, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW. – Zakup własnego systemu robotycznego wpłynie na dostępność jego użycia i pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów. Należy podkreślić, że nie tylko pacjentów urologicznych, ale także pacjentek wymagających leczenia operacyjnego narządów rodnych oraz chirurgicznych operacji onkologicznych. Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową.

Od 20 maja 2021 roku w KSW, przy dostępności robota da Vinci tylko przez 8 dni w miesiącu, zoperowano 267 pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi (255 operacji urologicznych i 12 ginekologicznych). – Szpital w Rzeszowie jest jednym z liderów na rynku Polskim w ilości wykonywanych zabiegów urologicznych z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci – powiedział Cezary Kozanecki, prezes Zarządu Synektik S.A. – Posiadając na stałe robota w szpitalu, będzie możliwe zrealizowanie wizji tworzenia centralnego ośrodka chirurgii robotycznej dla województwa podkarpackiego. To najlepszy i najefektywniejszy sposób wykorzystania tej zaawansowanej technologii. Wierzę, że dzięki zdobytym dotychczas doświadczeniom, proces ten będzie bardzo szybki i już wkrótce z kolejnych rodzajów zabiegów operacyjnych skorzystają pacjenci w całym regionie.

Dodajmy, że system da Vinci, opracowany, produkowany i komercjalizowany przez amerykański Intiuitive Surgical, jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 roku. Charakteryzuje się m.in. wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych.

Foto: KSW nr 1 w Rzeszowie.

materiały nadesłane

16-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)