REKLAMA

Rzeszów posprzątany i upiększony na wiosnę

Zamiatanie, nasadzenia i pielęgnacja zieleni. W Rzeszowie dobiegają końca wiosenne porządki na ulicach, skwerach i w parkach. Po sezonie zimowym drogi są zamiatane z pozostałości piasku, a zieleń pielęgnowana. Jednocześnie Zarząd Zieleni Miejskiej kończy wiosenną turę nasadzeń kwiatowych.

Długoterminowe prognozy pogody nie przewidują już powrotu zimowych warunków atmosferycznych. W tej sytuacji miejskie służby odpowiedzialne za estetykę i czystość na ulicach pracują nad sprzątaniem skutków zimowego utrzymania miasta. Na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie trwa zamiatanie jezdni i chodników, na których zalegał jeszcze piasek wykorzystywany do posypywania śliskiej nawierzchni. Po zakończeniu tego etapu, na okres do kolejnego sezonu jesienno-zimowego, utrzymanie czystości na ulicach przejmie Zarząd Zieleni Miejskiej. Jego zadaniem będzie nie tylko zamiatanie jezdni i chodników, ale także utrzymanie sąsiadującej z nimi zieleni.

Aktualnie zakończyliśmy wiosenną przycinkę drzew, krzewów i żywopłotów oraz nasadziliśmy wiosenne kwiaty. Pracujemy nad odtworzeniem zieleńców, które zimą zostały uszkodzone przez samochody. Tam, gdzie zajeżdżenia są niewielkie, ograniczamy się do uzupełnienia ziemi i zasiania trawy. Ale w niektórych miejscach dodatkowo montujemy słupki, albo ustawiamy inne przeszkody, na przykład głazy. Po to, aby samochody nie miały możliwości wjazdu na tereny zielone – tłumaczy Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

W tegorocznym budżecie miasta na letnie oczyszczanie ulic i chodników zarezerwowano 3,9 mln zł. Utrzymanie zieleni w pasach drogowych ma kosztować około 5,8 mln zł, a w parkach i na pozostałych zieleńcach – 4,4 mln zł. Budżet na prace pielęgnacyjne i porządkowe na cmentarzach, o które także dba ZZM to 2,45 mln zł. 230 tysięcy złotych pochłonie w sezonowe utrzymanie i koszenie nieużytków.

W ramach wiosennych porządków trwa także wymiana piasku w piaskownicach na placach zabaw. Tylko Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych wymieni go w około 100 lokalizacjach obok swoich budynków. Nowy piasek będzie kosztować tu 54 tysiące złotych i ma być dostarczony do końca kwietnia. Za parki i place zabaw na terenach miejskich odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej, który także zlecił już prace w tym zakresie.

fot. Adam Lampart, Urząd Miasta Rzeszowa


17-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)