REKLAMA

RZESZÓW. Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców. Mapa atrakcji

RZESZÓW / Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców to popularnonaukowy format wszech – edukacyjny, święto nauki i techniki w formie plenerowej zabawy dla wszystkich, małych i dużych Odkrywców, który w latach 2010-2018 (od 1. do 8. edycji) zlokalizowany był w centrum miasta, w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów. Od roku 2018 ze względu na stale rozbudowującą się strukturę i formułę oraz podjętą współpracę organizatorów (od 9. edycji imprezy) z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, odbywa się na terenach Politechniki.

Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja?

Co w temacie 5G jest prawdą a co zwykłym fake newsem?

Dlaczego TIE- fightery słychać w kosmicznej próżni?

Ile waży średniowieczny miecz?

Czy obrót jest wszędzie?

Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedzi odwiedzając tegoroczną 13. edycję imprezy „MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki”, która zaplanowana jest na sobotę, 3 czerwca 2023 r., od godz. 11.00 do 18.30 w Rzeszowie.

Miasteczko Piknikowe – od. godz. 11.00 do 17.00 – zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku (V) Politechniki Rzeszowskiej. Wykłady i część pokazów prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wstęp wolny, wszystkie atrakcje dostępne nieodpłatnie.

Czekają na Was 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. A w nich moc naukowych atrakcji:

  • interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii,
  • teatr wysokich napięć,
  • symulator lotu i skoków spadochronowych,
  • pokaz transformatorów Tesli,
  • widowiskowe pojedynki wojów, zbrojnych czasów krucjat rycerstwa epoki Grunwaldu

To wszystko w towarzystwie Gości z odległej Galaktyki 🙂

Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentować będą dorobek naukowy i popularnonaukowy. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.

Ponad 70 stanowisk i 360 osób, które specjalnie na to coroczne święto nauki przygotowują dla Was interaktywne prezentacje, eksperymenty, laboratoria mobilne i wystawy.

Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji, od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny planowanego Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej… Nie zabraknie niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki…

Panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką – stoiska i laboratoria mobilne – przygotowali: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Będzie można rozprawić się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi mobilnych sieci komunikacyjnych i PEM. Dla uczestników Pikniku, w wielkim mobilnym laboratorium, przygotowano „sekcję zwłok”, która wyjaśni mechanizm działania anteny telekomunikacyjnej, a także wskaże czego w niej nie ma (idealny przykład tego, jak działa dezinformacja). Mimo przerażającej nazwy nie można tego przegapić. Będzie można też obejrzeć oraz dotknąć „duchomierzy”.

Moc Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, techniki, kultury i sztuki. Zapraszamy do Pasażu Kultury i Sztuki na interaktywne warsztaty z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i grafiką Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Natomiast na spotkanie z bohaterami filmów animowanych zaprosi Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Tutaj rodzice czy dziadkowie mogą pokazać swoim dzieciom i wnukom ulubionych bohaterów sprzed lat. Młodsi świetnie się zabawią, a dorośli dzięki zgromadzonym eksponatom z sentymentem wrócą wspomnieniami do czasów dzieciństwa.

Japonia w Rzeszowie? A czemu nie? Spotkanie z Japonią umożliwi Fundacja Koi Koi. Inspiracją do utworzenia Fundacji stała się pasja oraz wieloletnia współpraca jej twórców z Japończykami. I tą pasją pragną podzielić się z Wami, ponieważ Fundacja Koi Koi to oddolna inicjatywa – od miłośników dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

W Skwerze Historii królować będzie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, dzięki któremu będziecie mogli przenieść się w czasy Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Tutaj również zobaczyć będzie można stroje, wyposażenie i broń z epoki. Dla ciekawych, gratką będzie możliwość przymierzenia hełmu czy dotknięcia zbroi, a także dość szeroki przegląd uzbrojenia używanego na przełomie XIV i XV wieku. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów. Członkowie grupy chętnie też odpowiedzą na pytania odwiedzających, ku których uciesze planowanych jest też kilka pojedynków między zbrojnymi.

Trebusz – drewniana demonstracja historycznej maszyny miotającej zajmującej powierzchnię ponad 30 m kw. z w pełni funkcjonującym ramieniem, umożliwiającym miotanie pocisków (balony wypełnione wodą) na odległość 40 metrów. W trakcie użytkowania omawiana jest idea, jak podstawowa fizyka i mechanika potrafią rozpędzić obiekt posiadający masę. To z kolei jeden z wielu eksponatów Studenckiego Koła Fizyki „Bozon” krakowskiego AGH.

W salach wykładowych budynku (V) Politechniki Rzeszowskiej przygotowano także szereg atrakcji:

– godz. 13.00, 15.00 w Auli V2 – Pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit

– godz. 11.00 – 17.00 w sali wykładowej V7 cyklicznie – Pokazy wysokich napięć KN MEGAVOLT & Teslacoil

– godz. 11.30, 13.00, 15.00, 16.30 w sali V6 – Warsztaty Fluorescencyjne dr Tomasza Książczyka – Molekularium.

– godz. 14.00, 16.00 w sali V5 – Kopernik nieznany! Kopernik nieoczywisty! – prezentacja Mariusza Meusa – przewodniczącego Geodezyjnej Akcji Edukacyjnej – Honorowy Południk Krakowski

– godz. 15.00 – prezentacja Polskiej Fundacji Lotniczej

– Holl budynku V – Wystawa i warsztaty – Experymentarium 3Z – Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! – Stowarzyszenie Ars Scientia

– godz. 17.00 w Auli V1 – Finałowy pokaz popularno-naukowy „Powtórka ze światła” – Paweł Pasterz & Małgosia Wilczak oraz Podsumowanie I. etapu projektu ” Experymentarium 3Z – warsztatowa edukacja naukowo – techniczna”, serii bezpłatnych zajęć dla uczniów z rzeszowskich i podkarpackich szkół – aula V1.

MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – niezwykle edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla małych i dużych odkrywców. Wspólna zabawa nauką, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy, stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko – uczeń – nauczyciel – rodzic. Bez względu na wiek.

Moc eksperymentów z chemii i fizyki
Moc techniki, technologii i robotyki
Moc wysokich napięć
Moc historii, kultury i sztuki

A przy tym moc dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.
I niech MOC będzie z Wami!
Organizator: firma POLIMEDIA, Główny Partner Merytoryczny: Politechnika Rzeszowska, Partner Organizacyjny: Stowarzyszenie Ars Scientia

 

źródło: Urząd Miasta Rzeszowa


29-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)