REKLAMA

RZESZÓW. Umowa na dofinansowanie budowy Wisłokostrady podpisana (VIDEO)

RZESZÓW. Umowa na dofinansowanie budowy Wisłokostrady podpisana (VIDEO) + WIZUALIZACJA

W czerwcu miasto chce rozstrzygnąć przetarg na budowę Wisłokostrady, czyli trasy łączącej aleję Rejtana z ulicą gen. Maczka. Dzisiaj prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji dodatkową kwotą 30 mln zł.

Dotacja obiecana miastu jeszcze zimą będzie pochodziła z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. – To specjalne źródło, z którego samorządowcy z dużych miast, takich jak Rzeszów, mogą pozyskiwać wsparcie na inwestycje. Maksymalna kwota, jaką można potrzymać to właśnie 30 mln zł. Ta kwota uzupełni dzisiaj przyznane miastu wcześniej 65 mln zł z programu Polski Ład – powiedział dzisiaj w Rzeszowie Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. Podpisując umowę na dotację dla Rzeszowa
wspomniał, że stolica Podkarpacia jest pierwszym miastem, które otrzyma pieniądze z tego źródła.

Są takie chwile w życiu samorządowca, kiedy uśmiech rysuje się na twarzy bardzo szeroko. A dzisiaj sprzyja nam nawet aura. Pamiętam wieloletnie dyskusje na temat potrzeby wybudowania tej drogi. Nareszcie możemy przystąpić do prac, a dzięki dotacji będzie nam łatwiej zrealizować ten cel. Jesteśmy w miejscu blisko centrum, w zasadzie rzut kamieniem od Rynku. A jednocześnie to rejon, który wymaga otwarcia poprzez budowę dojazdu. W ten sposób otworzymy tu tereny inwestycyjne i rozładujemy ruch w centrum miasta. Ale jednocześnie zabezpieczymy mnóstwo miejsca pod zieleń i rekreację. Plan zagospodarowania dla Kopca Konfedereatów Barskich, z którym droga będzie sąsiadować, jest już uchwalony. A podczas wtorkowej sesji radni podejmą kolejny, tym razem dla kolejnych 30 hektarów nad rzeka w tym rejonie – zapowiada Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Relację LIVE z podpisania umowy i konferencji prasowej można zobaczyć tutaj:

Prezydent Rzeszowa podkreśla, że inwestycja warta około 180 mln zł będzie możliwa dzięki dobrej współpracy z rządem. – A dobre relacje na tej płaszczyźnie są korzystne dla wszystkich, przede wszystkim dla mieszkańców. Dzięki tej drodze Rzeszów otworzy się na północ, miasto zyska nowe możliwości rozwoju – podkreślił Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

Wisłokostrada to jeden z kluczowych projektów drogowych, przewidzianych do realizacji na najbliższe lata. Dwupasmowa trasa połączy aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, a stąd doprowadzi przez ul. gen. Maczka do skrzyżowania ul. Lubelskiej z al. Wyzwolenia. Na razie gotowy jest około 500-metrowy fragment, łączący al. Rejtana z nowym targowiskiem.
Nowa trasa z ulicą Ciepłowniczą połączy się rondem. Przebudowany będzie most Załęski, dzięki czemu w kierunku ul. Lubelskiej kierowcy pojadą także dwupasmówką. Przy drodze zostaną wybudowane drogi dla rowerów i chodniki. Przetarg na budowę trasy został już ogłoszony, a oferty od wykonawców mają zostać otwarte w maju. Władze Rzeszowa liczą, że umowę na wykonanie prac uda się podpisać najpóźniej w czerwcu.

Fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Wizualizacje 


24-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)