REKLAMA

RZESZÓW. Zbiornik pomieści więcej wody. (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. Zakończyła się realizacja zadania pn. „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego w Rzeszowie na rzece Wisłok”. Dzięki inwestycji objętość zbiornika wzrosła dwukrotnie i wynosi obecnie ok. 1,2 mln m3.

– Z dna Zbiornika Rzeszów wydobyto i zagospodarowano osady o objętości 0,72 mln tys. m3. W ten sposób rozwiązaliśmy problem jego stopniowego zanikania. Dzięki temu będzie mógł służyć mieszkańcom Rzeszowa przez kolejne dziesięciolecia – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Głównym celem zadania była poprawa warunków retencjonowania wody w Zbiorniku Rzeszów. Zarastanie koryta Wisłoka i czaszy zbiornika prowadziło do zmniejszania jego powierzchni, a odkładające się osady denne zmniejszały jego głębokość. Przekładało się to na szereg negatywnych konsekwencji w zakresie zaopatrzenia ludności w wodę pitną, bezpieczeństwa przeciwpowodziowego oraz warunków życia roślin i zwierząt.

Historia prac

Prace rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa etapy. Etap I obejmował obszar o długości 1,1 km od zapory w górę rzeki, natomiast etap II realizowany był na długości kolejnych 3 km, w całości objętych ochroną w ramach obszaru Natura 2000. Nad prawidłowym przebiegiem prac związanych z odmulaniem Zbiornika Rzeszów czuwał nadzór przyrodniczy, a zasady prowadzenia robót ustalił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Usuwanie osadów prowadzone było mechanicznie. Prace odmuleniowe wykonywane były bez obniżania lustra wody i nie wpływały negatywnie na pracę stopnia wodnego Rzeszów związaną z piętrzeniem wody. Dominującym składnikiem usuwanych osadów był materiał mineralny. Odbiór robót nastąpił w grudniu 2022 r.

Wykonawcą robót do września 2020 r. było Konsorcjum: Lider EFB Partner z Serocka, Partner: PBW Warszawa. Od listopada 2020 r. prace realizowała firma Transpol Lider Sp. z o.o. sp. k. z Łojewa. Całkowita wartość inwestycji wyniosła blisko 70,5 mln zł. Uzyskane dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 42 mln zł.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury 

fot. Urząd Województwa Podkarpackiego


30-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)