REKLAMA

SANOCZANIE o nowym zakładzie karnym. SONDA eSanok.pl! (VIDEO)

SANOCZANIE o nowym zakładzie karnym. SONDA eSanok.pl! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Wracamy do cyklicznego publikowania ulicznych sond video, w których sanoczanie wypowiadają się o aktualnych, ważnych sprawach. Mieszkańców pytaliśmy o zdanie na temat dwóch inwestycji, które już wkrótce będą realizowane na terenie miasta, czyli o budowę nowego mostu na Sanie oraz o budowę zakładu karnego przy ul. Stróżowskiej. Dzisiaj publikujemy sondę dotyczącą nowego zakładu karnego.


grafika poglądowa, wizualizacja: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie

Przypomnijmy.

Na początku lipca na terenach, na których niebawem rozpocznie się budowa zakładu, zorganizowano konferencję prasową, podczas której podpisano umowę na realizację inwestycji.

Wzięli w niej udział: Michał Woś – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gen. insp. Jacek Kitliński – Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP, płk Krzysztof Kulczycki – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie oraz Krystian Woś – Prezes firmy TEXOM.

Konferencja prasowa – 5.07.2023

Materiał video

Budowa Zakładu Karnego w Sanoku

  1. Nazwa zadania: „Budowa Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji”.
  2. Inwestor: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie.
  3. Lata realizacji: 2022-2024.
  4. Lokalizacja inwestycji: Sanok ul. Stróżowska, woj. Podkarpackie.
  5. Finansowanie: w ramach ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022 – 2025” o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025”. W ramach realizacji określonego w art. 9 pkt 4 cytowanej ustawy przedsięwzięcia nr 4 pn. „Pozyskanie nowych miejsc zakwaterowania osadzonych oraz odtworzenie i poprawa infrastruktury jednostek organizacyjnych Służby Więziennej”.
  6. Budowa Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji obejmuje: 1) etap I – budynek pawilonu zakwaterowania osadzonych i budynek widzeniowy.
  7. Starosta Powiatu Sanockiego wydał dnia 9.08.2019 r. decyzję pozwolenia na budowę Zakładu Karnego w Sanoku.

Ostatecznie, przynajmniej na ten moment, w Sanoku powstanie mniejszy obiekt niż pierwotnie zakładano. Na początku mówiono o placówce dla około 1000 osadzonych i między innymi halach produkcyjnych. Jak pamiętamy, pierwsze plany zostały jednak oprotestowane przez mieszkańców. Jak podaje gospodarkapodkarpacka.pl, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej postanowił więc okroić pierwotne plany, choć nie rezygnuje z powrotu do nich. Stąd m.in. właśnie ów I etap inwestycji.

Dziś wiemy, że obiekt, który zostanie wybudowany w pierwszym etapie, będzie mógł pomieścić około 260 więźniów. Powstanie pawilon mieszkalny i budynek widzeń oraz place rekreacyjne, a także zewnętrzne i wewnętrzne drogi, parkingi i spacerniaki, do tego infrastruktura techniczna. Prace mają zostać zakończone w 2024 roku.

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięty został przetarg na pierwszą część wyposażenia nowego zakładu karnego w Sanoku. Stanęło na kwocie ponad 800 tys. złotych, a realizatorem zadania będzie Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej Mazovia.


wizualizacje (3) związane z budową zakładu karnego w Sanoku / Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, materiały poglądowe


Nowy zakład karny w Sanoku. Rozwój i nowe miejsca pracy. Prezentacja


Charakterystyka budowy Zakładu Karnego w Sanoku – I etap inwestycji:

Realizacja inwestycji wpisuje się w działania Służby Więziennej polegające na pozyskiwaniu dodatkowych miejsc zakwaterowania osadzonych w jednostkach penitencjarnych, poprawę bezpieczeństwa oraz warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy.  

Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom i stosowaniu nowoczesnych i ekologicznych technologii, zapewniono bardziej ekonomiczne funkcjonowanie przyszłej jednostki.

Przyjęte rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne nie mają negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i inne obiekty budowlane, w związku z czym inwestycję można uznać za nieuciążliwą dla środowiska.

W budynkach zostaną zastosowane rozwiązania mające zapewnić warunki niezbędne do korzystania dla osób niepełnosprawnych:  

– wejścia do budynku znajdować się będą na jednym poziomie;

– wszystkie kondygnacje w budynku będą dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Pawilon zaprojektowano w prostokątnym układzie, zwartej formie, z trzema kondygnacjami nadziemnymi, jedną kondygnacją podziemną i poddaszem nieużytkowym z dachem czterospadowym. Zlokalizowany jest w centralnej części terenu inwestycji. Wyposażony będzie w instalację wykorzystującą wody opadowe z dachów budynków. Tak zwana woda szara wykorzystywana będzie do spłukiwania toalet.

Jako rozwiązanie systemowe w celu poprawy efektywność energetycznej budowanych pawilonów w każdym z nich zaprojektowano instalację fotowoltaiczną.

źródło: Red., materiały nadesłane (Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie)

01-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)