REKLAMA

SANOK. 130. rocznica urodzin Józefa Agatona Morawskiego. Uroczystości na Zamku

SANOK / PODKARPACIE. Muzeum Historyczne w Sanoku zaprasza na uroczystość uhonorowania pamięci w 130. rocznicę urodzin JÓZEFA AGATONA MORAWSKIEGO (1893-1969) – polityka, samorządowca, społecznika oraz orędownika włączenia miasta Sanoka do Centralnego Okręgu Przemysłowego.

26 maja 2023 (piątek), godz. 11:00

Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku

Józef Agaton Morawski (1893-1969) to syn ziemi sanockiej, obywatel ziemski, samorządowiec i poseł do Sejmu oraz Honorowy Obywatel Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka.

Dzięki podjętym przez niego działaniom powstały w Sanoku trzy duże zakłady pracy zarządzane przez tego samego człowieka – dr. Oskara Schmidta: fabryka gumy, fabryka akumulatorów oraz fabryka obrabiarek (broni), które w bardzo krótkim czasie zmieniły na lepsze rynek pracy, a tym samym stworzyły nowe warunki socjalne dla wielu mieszkańców Sanoka i okolicy.

Swoimi działaniami przyczynił się do włączenia Sanoka do Centralnego Okręgu Przemysłowego, co w przyszłości miało polepszyć byt dziesiątkom tysięcy mieszkańców ziemi sanockiej.

źródło: materiały nadesłane

16-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)