REKLAMA

Sanok bez barier! Rozmowy o potrzebach osób z niepełnosprawnością (ZDJĘCIA)

POWIAT SANOCKI. Już po raz drugi w auli Uczelni Państwowej w Sanoku odbyła się konferencja „Sanok bez barier”, której celem było otwarcie się lokalnej społeczności na potrzeby osób z niepełnosprawnością oraz pokazanie możliwości wspólnego realizowania różnych inicjatyw.

Konferencja została zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku oraz Polskie Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego Oddział w Sanoku.

Osoby z niepełnosprawnością bardzo często doświadczają wykluczenia społecznego z powodu ograniczeń w dostępności do przestrzeni fizycznej, rzeczywistości cyfrowej, informacji, produktów i usług. Te ograniczenia często nie pozwalają osobom z trudnościami funkcjonalnymi (fizycznymi i poznawczymi) na korzystanie z dóbr i usług na zasadzie równości z innymi, a co za tym idzie, realizować swoje potrzeby – podkreślił p. Grzegorz Kozak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku. – Po drugie część osób niepełnosprawnych wstydzi się swojej niepełnosprawności i sama wyklucza się z życia publicznego. Są i tacy, którzy nie potrafią samodzielnie pewnych rzeczy zrobić, natomiast złe pojęcie samodzielności, dorosłości czy też nieracjonalne oczekiwania wobec siebie, często nie pozwalają im prosić o wsparcie.

Jak zaznaczył dyrektor Grzegorz Kozak, osoby niepełnosprawne potrzebują naszej uwagi i życzliwości, zrozumienia i miłości. Dlatego naszym obowiązkiem jest podejmowanie działań kształtujących w społeczeństwie właściwe postawy wobec tej grupy osób.

Z tego miejsca chciałem serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przychylnie zareagowały na inicjatywę zorganizowania konferencji, a mianowicie: Panu Stanisławowi Chęciowi – Staroście Powiatu Sanockiego, władzom Uczelni Państwowej w Sanoku, Warsztatom Terapii Zajęciowej, Środowiskowym Domom Samopomocy oraz dzisiejszym prelegentom: Panu Maciejowi Szymańskiemu – dyrektorowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie, Pani Dominice Świder i Panu Adamowi Strączek z Ośrodka Wsparcia i Testów przy Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą w Ropczycach, Pani Joannie Piwowońskiej – pełnomocnikowi zarządu Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa oraz Pani Katarzynie Adamczyk-Drożyńskiej z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, która również miała znaczący wkład w dzisiejszą konferencję. Serdecznie dziękuję też Panu Pawłowi Wdówik – Pełnomocnikowi Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Panu Maciejowi Szymańskiemu dyrektorowi Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie, którzy objęli patronat honorowy nad dzisiejszą konferencją. Dziękuję także Urzędowi Gminy Sanok.

Mam nadzieję, że konferencja zostanie zapamiętana jako kolejny krok, jeżeli chodzi o pobudzenie świadomości społecznej na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz przyczyni się do stworzenia mechanizmów współpracy pomiędzy administracją państwową, nauką, samorządem oraz organizacjami pożytku publicznego – dodał dyrektor Kozak.

Konferencja nie odbyłaby się, gdyby nie hojność sponsorów, tj.:

  • Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii Rodzinnej;
  • Fundacja Prosty Gest;
  • Firmy: TRANSPRZĘT, AUTOMET, ComBud Gadomski, PASS POLSKA, RR-BUD SP. Z O.O., ADAP SYSTEM, REHA-VIT REHABILITACJA DOMOWA PAWEŁ DUŚLAK, HERB, Piekarnia Jadczyszyn, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych oraz Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku


22-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:



Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)