REKLAMA

SANOK. Co z mostem na Białą Górę? BISKUP: Remont możliwy w rok! (VIDEO)

SANOK. Co z mostem na Białą Górę? BISKUP: Remont możliwy w rok! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Po roku od serii naszych publikacji związanych z inicjatywą mieszkańców, wracamy do tematu „starego” mostu na Sanie. Członek zarządu powiatu sanockiego Damian Biskup opublikował w mediach społecznościowych film, w którym starał się wytłumaczyć podstawowe kwestie dotyczące remontu przeprawy, a także rozwiać funkcjonujące w przestrzeni publicznej wątpliwości. Po obejrzeniu nagrania można dojść do wniosku, że przez rok, w sprawie przyszłości mostu na Białą Górę, chyba niewiele się zmieniło… A konkluzja wystąpienia radnego Rady Powiatu Sanockiego jest taka, że właśnie rok mógłby potrwać kompleksowy remont mostu, z zachowaniem przejazdu w trakcie robót.


grafika poglądowa

Publikujemy materiał video nagrany przez Damiana Biskupa, członka zarządu powiatu sanockiego, który chciał rozwiać wątpliwości związane z aktualną sytuacją dotyczącą mostu na Białą Górę, który pozostaje w administracji Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Radny przedstawia fakty i mity dotyczące planowanego remontu przeprawy.

O sprawie pisaliśmy wielokrotnie około rok temu, kiedy z inicjatywy grupy mieszkańców doszło do spotkań i rozmów na temat pilnej potrzeby modernizacji tymczasowego mostu, funkcjonującego na Wójtostwie od 46 lat.

Co zmieniło się po upływie roku?


Przypomnijmy.

Temat przyszłości niszczejącego mostu na Białą Górę opisywaliśmy kompleksowo rok temu. Wszystko zaczęło się od petycji podpisanej przez ponad 500 mieszkańców, dotyczącej przede wszystkim zachowania ruchu kołowego na funkcjonującej od 45 lat przeprawie po wybudowaniu przez miasto nowego mostu. Pisaliśmy o tym tutaj: SANOK. Petycja w sprawie mostu. Podpisy ponad 500 mieszkańców i tutaj: SANOK. Mieszkańcy osiedla BIAŁA GÓRA: Jak dojedziemy do domów?! (VIDEO, ANKIETA).

Wywołane w ten sposób do tablicy władze powiatu, przedstawiły efekty pracy z ostatnich miesięcy. Kwestia konieczności remontu mostu na Białą Górę znajdowała się bowiem wśród priorytetów do wykonania w niedalekiej przyszłości dla starosty oraz współpracowników. Szef powiatowych struktur Stanisław Chęć starał się rozwiać wątpliwości dotyczące przejazdu samochodów: MOST na BIAŁĄ GÓRĘ. Starosta: Ruch samochodów będzie zachowany! (VIDEO).

Zorganizowano też spotkanie z mieszkańcami i tam również potwierdzono deklarację dotyczącą zachowania ruchu kołowego: SANOK. Obiecanki cacanki w sprawie mostu na Białą Górę? (VIDEO). Przedstawiono także trzy koncepcje modernizacji i rozbudowy przeprawy: Most na Białą Górę można kompleksowo przebudować. Za 12 mln złotych (ZDJĘCIA). Opracowania stworzyło Biuro Inżynierskie MostRES. Dokumenty były gotowe w lutym 2022 roku. Za ich stworzenie powiat zapłacił około 30 tys. złotych. Specjaliści w zakresie budowy i eksploatacji mostów przedstawili trzy koncepcje modernizacji mostu.

W skrócie (odsyłamy do szerszej analizy pod powyższym linkiem), pierwsza koncepcja zakładała wykonanie podstawowych prac, wydłużających okres bezpiecznej eksploatacji za około 3,5 mln złotych. W ramach drugiej koncepcji zaproponowano pozostawienie istniejącej konstrukcji dźwigarów głównych mostu z uwzględnieniem ich kompleksowego remontu i zwiększeniu rozstawu oraz wykonanie nowej, szerszej części jezdnej pomostu, tj. stalowych poprzecznic i stalowej płyty ortotropowej. Taki zakres prac pochłonąłby około 6,5 mln złotych. Trzecia z wersji projektowych zakłada przede wszystkim budowę nowych przęseł. Z perspektywy przedstawionego opracowania, to kompleksowa modernizacja mostu na Białą Górę. Przewiduje ona demontaż istniejącego przęsła z elementów drogowego mostu składanego DMS-65 i wykonanie nowej konstrukcji. Tutaj koszt wzrósłby do około 11,5 mln złotych. Oczywiście, dzisiaj należałoby wziąć poprawkę na inflację i ceny materiałów. Pisaliśmy również o czwartej opcji, która jak mówił starosta Stanisław Chęć, nie została zawarta w oficjalnej ekspertyzie. Zakłada ona możliwość instalacji tymczasowych podpór, przeniesienia na nie istniejącego mostu i równoczesnej budowy nowej przeprawy na istniejących już filarach: Nowa koncepcja, nowe możliwości. Co dalej z mostem na Białą Górę? (ZDJĘCIA).

Sprawę komentował Jan Wydrzyński, były radny Rady Miasta Sanoka oraz były dyrektor sanockiego MOSiRu: KOMENTARZ: „Święta wojna po sanocku”?


grafika poglądowa

Do przekroczenia stanu alarmowego na Sanie w Sanoku doszło w czerwcu 2020 roku. Zalana została ul. Rybickiego, ogródki działkowe, zamknięty tymczasowo został most na Białą Górę. 23 czerwca woda sięgała 455 cm! San pokazał oblicze groźnego żywiołu. Jak wyglądał moment kulminacyjny? (VIDEO, ZDJĘCIA)
03-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)