REKLAMA

SANOK: Długi czas oczekiwania na rejestrację samochodu. Za miedzą załatwiają na bieżąco

SANOK / PODKARPACIE. – Czas oczekiwania na rejestrację pojazdu w Sanoku jest absurdalnie długi! – alarmują mieszkańcy. Skarżą się, że temat znany jest od dłuższego czasu i niewiele w tej sprawie się zmienia. Starosta tłumaczy, że z tygodnia na tydzień sytuacja poprawia się, a występujące niedawno opóźnienia spowodowane były pandemią i licznymi zwolnieniami lekarskimi urzędników. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w ościennych powiatach. Na ich tle Sanok wypada blado…

Piotr Marcinik

W związku z perspektywą nieodległej wizyty w Wydziale Komunikacji w Sanoku i dochodzącymi mnie sygnałami o długim czasie związanym z rejestracją pojazdu postanowiłem sprawdzić jak przedstawia się ta sprawa – rozpoczął swój wpis w mediach społecznościowych Piotr Marcinik, mieszkaniec Sanoka, radny Rady Dzielnicy Dąbrówka.

Jego zdaniem, problem dłuższego niż w innych urzędach oczekiwania na rejestrację pojazdu jest znany mieszkańcom nie od dziś. Na własną rękę postanowił zadzwonić do wydziałów w Sanoku i ościennych powiatach w dniu 16 listopada. Oto co ustalił:

   

16 LISTOPADA

JASŁO: Około 2-3 dni lub na bieżąco
RZESZÓW: Na bieżąco
LESKO: Na bieżąco
USTRZYKI DOLNE: 10-14 dni
BRZOZÓW: 7-10 dni
SANOK: 30-35 dni

 

Temat jest aktualny od lat! Uważam, że jeżeli coś działa źle lub w mało zadowalający nas mieszkańców sposób, to duże pole do popisu mają wtedy władze powiatowe. Uwaga! Słowo pandemia już znamy! – podkreśla nasz rozmówca.

W jaki sposób usprawnić działanie wydziału?

Wystarczy usprawnić pracę osób odpowiedzialnych za rejestrację i umawiać na telefon osoby, które mają przyjść. Nie robić kolejek i zero znajomości – wchodzenia bez kolejki. Przeznaczyć dodatkowe osoby do pracy na zasadzie przesunięcia etatów – dodaje swoje spostrzeżenia Piotr Marcinik.

Zarzuty mieszkańca Dąbrówki odpiera starosta sanocki Stanisław Chęć, choć od początku zaznacza, że nie zamierza komentować zamieszczonych w mediach społecznościowych wpisów. Zdaniem szefa powiatu, faktycznie, w ostatnim czasie dochodziło do opóźnień spowodowanych sytuacją epidemiologiczną i licznymi zwolnieniami lekarskimi wśród urzędników, ale w ostatnich tygodniach i dniach sytuacja zaczyna wracać do normy, a czas oczekiwania na rejestrację znacząco się zmniejszył.

Stanisław Chęć

Aktualnie średni czas oczekiwania to około 14 dni. Jednym z głównych powodów tego, że czasem ten czas się wydłuża jest fakt składania niekompletnych wniosków przez petentów. Chciałbym jednocześnie zaznaczyć, że w pilnych przypadkach, dla przykładu, gdy samochody rejestrują lokalni przedsiębiorcy, sprawy załatwiane są na bieżąco – zaznacza Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Skrajne przypadki, w których rejestracja trwała ponad 30 dni, zdaniem starosty wynikały z tego, że w trakcie procedowania dokumentów dana osoba musiała przejść kwarantannę i nie mogła wcześniej dokończyć formalności.

Wpływ na długi czas oczekiwania mają też liczne wnioski składane przez handlarzy, którzy często zgłaszają się z kilkoma lub kilkunastoma pojazdami. 

Oczywiście nie pomagają również ograniczenia związane z pandemią, ale wychodzimy na prostą.  Czas oczekiwania zmniejsza się z dnia na dzień – dodaje starosta.

My również postanowiliśmy sprawdzić, jakie informacje dotyczące załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdu, przekazują aktualnie urzędnicy z Sanoka i powiatów z regionu. Oto co usłyszeliśmy:

20 LISTOPADA

JASŁO: Do 2 dni
KROSNO: Na bieżąco
LESKO: Na bieżąco
USTRZYKI DOLNE: Najbliższy termin: 10 grudnia
BRZOZÓW: Do 2 tygodni
SANOK: 3 tygodnie

 

foto: archiwum

20-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)