REKLAMA

SANOK. Dyrektorzy szkół i przedszkoli musieli usunąć informacje od burmistrza

SANOK / PODKARPACIE. Dyrektorzy szkół i przedszkoli, którzy dostosowali się do zaleceń burmistrza miasta Sanoka dotyczących publikacji informacji o konsultacjach społecznych w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta Sanoka, musieli usunąć ze strony internetowych te treści. Tak zadecydowało Kuratorium Oświaty, ale praktycznie już po fakcie. Niestety w ten sposób placówki oświatowe zostały wciągnięte w rozgrywkę między samorządami.

Dorota Mękarska

Na początku lutego władze miasta Sanoka zareagowały na wywieszenie baneru na ogrodzeniu szkoły w Trepczy. Jego treść miała sugerować mieszkańcom opowiedzenie się za pozostaniem wsi w strukturach gminy wiejskiej. Jak wówczas informowała wójt Anna Hałas interwencję w tej sprawie podjął wizytator kuratorium oświaty. Można powiedzieć, że reakcja kuratorium była bardzo szybka. Stało się to w wyniku skargi z Urzędu Miasta w Sanoku. Pani wójt, aby nie zaszkodzić dyrektorowi szkoły nakazała przenieść transparent w inne miejsce.

Mimo to w połowie lutego br. burmistrz Tomasz Matuszewski wystosował do dyrektorów szkół i przedszkoli pismo dotyczące stanowiska władz miasta w sprawie poszerzenia Sanoka i korzyści z tego wynikających. List uzupełniała ankieta, w której mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w tej kwestii, a także link do przedmiotowej uchwały Rady Miasta Sanoka. W ślad za tym, komunikaty pojawiły się na stronach internetowych placówek oświatowych. Informacje o konsultacjach zostały również rozesłane przez niektóre placówki do rodziców poprzez e-dziennik. Wywołało to oburzenie części rodziców, którzy uznali, że jest to próba wciągnięcia szkół i przedszkoli w rozgrywki między jednostkami samorządowymi.

W dniu 24 lutego br. zwróciliśmy się więc do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Również wójt gminy wiejskiej Sanok na drugi dzień po ukazaniu się tych informacji na stronach placówek oświatowych zwróciła się do kuratora oświaty. Okazało się jednak, że w tym przypadku kuratorium nie zadziałało tak szybko jak w sprawie transparentu wywieszonego na ogrodzeniu szkoły w Trepczy. Pani wójt otrzymała informację 25 lutego, czyli w przedostatni dzień konsultacji, że dyrektorzy szkół i przedszkoli zostaną zobowiązani do usunięcia tych treści. Portal eSanok, dopiero po interwencji w dniu wczorajszym, otrzymał dzisiaj odpowiedź.

Oto ona:

W związku z pismem i zapytaniem Pani Wójt Gminy Sanok dotyczącym umieszczenia informacji o akcji poszerzenia granic Miasta Sanoka wraz z listem Burmistrza na stronach internetowych szkół i przedszkoli mających siedzibę na terenie Miasta Sanoka, Kuratorium Oświaty przeprowadziło postępowanie wyjaśniające.

Na podstawie art. 55 ust.6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (Dz. U. 2020.910 ze zm.), dyrektorom szkół i przedszkoli wydano pisemne zalecenie usunięcia zamieszczonych na stronach internetowych informacji o konsultacjach społecznych, co też zostało wykonane przez dyrektorów szkół i przedszkoli.

O sprawie informowaliśmy tutaj:

OTRZYMALIŚMY: Polityka w szkołach? Trwa walka o głosy mieszkańców


Grafika poglądowa. Foto burmistrz: UM Sanok

30-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)