REKLAMA

SANOK: Dzięki czujności przechodnia 90-latka bezpiecznie wróciła do domu

SANOK. Przechodzień zauważył starszą, zagubioną kobietę na jednej z ulic miasta. Nie przeszedł wobec niej obojętnie – zatrzymał się, zaoferował pomoc i powiadomił policję. Dzięki jego reakcji oraz szybkiej interwencji funkcjonariuszy, 90-letnia seniorka bezpiecznie wróciła do swojej rodziny. To doskonały przykład, że reakcja jednego człowieka może mieć ogromne znaczenie.

Wczoraj przed godz. 9, mężczyzna, będący na ul. Lipińskiego w Sanoku, zauważył starszą kobietę, która sprawiała wrażenie zmęczonej. Podszedł do niej i w trakcie rozmowy zorientował się, że ma ona problemy z pamięcią i orientacją. Zgłaszający nie pozostał obojętny – zareagował, zapewnił seniorce bezpieczeństwo i natychmiast powiadomił funkcjonariuszy.

Na miejsce niezwłocznie skierowano patrol. Jak się okazało, 90-letnia kobieta wyszła z domu i nie potrafiła odnaleźć drogi powrotnej. Dzięki czujności i trosce zgłaszającego oraz szybkim działaniom policjantów, seniorka została bezpiecznie przekazana pod opiekę rodziny.

Takie zachowanie zasługuje na szczególne uznanie. To doskonały przykład obywatelskiej postawy, która może uchronić osoby starsze i bezbronne przed poważnymi konsekwencjami.

Policja przypomina – w sytuacjach, gdy zauważymy osobę potrzebującą pomocy, nie bójmy się reagować. Czasem jeden telefon może uratować zdrowie lub życie.

Jak rozpoznać osobę z zaburzeniami pamięci lub orientacji, która potrzebuje pomocy? Co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie i niepokój?

  • Zwracajmy uwagę na nieadekwatny do pory roku lub dnia ubiór danej osoby. Naszą czujność niech wzbudzi również brak podstawowych elementów ubioru, np. kiedy w chłodny jesienny dzień widzimy starszą osobę spacerującą po ulicy w szlafroku, bez obuwia.
  • Reagujmy, kiedy widzimy seniora, który w naszym odczuciu zachowuje się dziwnie – sprawia wrażenie osoby zdezorientowanej, niespokojnej lub bardzo zdenerwowanej.
  • Poświęćmy chwilę na rozmowę z taką osobą, zweryfikujmy czy wypowiada się logicznie, czy zadaje pytania adekwatne do okoliczności.
  • Zwracajmy w swoim otoczeniu uwagę na osoby, które przez dłuższy czas przebywają (siedzą lub stoją) w jednym miejscu albo przemieszczają się w ramach niewielkiego obszaru.
  • Podchodząc do seniora, który wydaje się zagubiony, unikajmy gwałtownych gestów. Zwracajmy się do niego spokojnym głosem, mówmy krótkimi, prostymi zdaniami – istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on w stanie nas zrozumieć. Pamiętajmy, że czasami pytanie trzeba będzie powtórzyć kilka razy i nieco głośniej, niż zazwyczaj mówimy – starsze osoby często mają problemy ze słuchem. 

Kiedy uznasz, że napotkana przez Ciebie osoba zagubiła się, zadzwoń na numer alarmowy 112 i zaopiekuj się taką osobą do czasu przyjazdu Policji lub służb medycznych. Pamiętaj, w każdej takiej sytuacji bardzo ważna jest czujność i empatia. Twoja reakcja może  pomóc uratować czyjeś zdrowie i życie! Nie bądź obojętny! 

KPP Sanok

fot. pixabay.com

28-05-2025

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)