REKLAMA

SANOK. I etap remontu mostu na Białą Górę. Ogłoszono przetarg (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Nowe władze powiatu sanockiego są zdeterminowane, aby w krótkim czasie przeprowadzić pierwszy etap remontu mostu na Białą Górę. – Naszym priorytetem jest przywrócenie tonażu, który obowiązywał na przeprawie wcześniej. Mowa tutaj o 30 tonach. Chcemy przeprowadzić tę modernizację w możliwie krótkim terminie – zaznacza Robert Pieszczoch, starosta sanocki. Kilka dni temu Powiatowy Zarządu Dróg ogłosił przetarg na wykonanie prac. Docelowo starostwo chce przeprowadzić na moście kolejne prace, aby zwiększyć bezpieczeństwo i pozostawić mieszkańcom możliwość korzystania z obiektu.

Ponad milion złotych ma pochłonąć pierwszy etap remontu mostu na Białą Górę. Nie będzie to generalna przebudowa obiektu, gdyż niedaleko powstaje nowa przeprawa. Nowe władze starostwa w Sanoku chcą jednak pozostawić mieszkańcom możliwość dotarcia do swoich domów „starym” mostem, którego stan się pogarsza, dlatego koniecznie są bieżące naprawy.

Pierwszy etap będzie polegał głównie na wymianie płyt. Zabieg ten pozwoli przywrócić dawną przepustowość przeprawy, która wynosiła 30 ton.

Robert Pieszczoch

Chcieliśmy podjąć szybkie działania w celu przywrócenia przepustowości mostu na poziomie 30 ton. Oczywiście tego typu remonty są bardzo drogie, ale zabezpieczyliśmy ponad milion złotych na pierwszą część modernizacji. Zrobimy wszystko, aby roboty zakończyły się w jak najkrótszym czasie. Priorytetem jest pozostawienie możliwości transportu w tym właśnie miejscu i podniesienie bezpieczeństwa. To ważne z perspektywy mieszkańców, bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Skansenu – mówi nam Robert Pieszczoch, starosta sanocki.

Kilka dni temu Powiatowy Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wykonanie prac. Roboty polegać będą na wykonanie nowych systemowych paneli pomostowych o polepszonych parametrach użytkowych oraz ich wymianę na istniejącej konstrukcji mostu. Termin składania ofert upływa 15 lipca 2024. W tym samym dniu nastąpi otwarcie zgłoszeń.

Damian Biskup

Trzeba pamiętać, że jest to dopiero pierwszy etap remontu. Celem na teraz jest przywrócenie możliwości przejazdu na całym pasie mostu i zwiększenie dopuszczanej masy pojazdów. Chcemy, aby ten most był sprawny i dostępny dla mieszkańców oraz turystów – dodaje Damian Biskup, wicestarosta sanocki.

W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, że jakiekolwiek remonty mostu na Białą Górę nie mają sensu. Podawany jest argument związany z budową nowej przeprawy. Władze starostwo patrzą jednak na sprawę z nieco innej perspektywy.

Nowy most powstanie za minimum dwa lata. Jeśli chcemy utrzymać możliwość przejazdu na drugą stronę rzeki mostem na Białą Górę, to musimy działać już teraz – uzupełnia starosta Pieszczoch.


grafika poglądowa

Warto pamiętać o uruchomionych przez powiat sanocki pod koniec czerwca bezpłatnych przejazdach pomiędzy dwoma sanockimi muzeami: Muzeum Historycznym oraz Muzeum Budownictwa Ludowego.

Bus stacjonuje na parkingu przy moście prowadzącym na Białą Górę. Z darmowego przejazdu można skorzystać codziennie w godzinach pracy muzeów, tj. od 8:00 do 18:00.

Pislaśmy o tym tutaj:

Bezpłatne kursy autobusu pomiędzy „sanockimi perełkami”!


foto: Starostwo Powiatowe w Sanoku

Sprawę zabezpieczenia przez radę powiatu pieniędzy na pierwszą część remontu mostu na Białą Górę opisywaliśmy tutaj:

SANOK. Powiat wyremontuje most na Białą Górę! (ZDJĘCIA)

Przypomnijmy, że sprawą remontu mostu na Białą Górę zajęli się powiatowi radni podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu Sanockiego.

W poprzedniej kadencji obiecywano gruntowny remont mostu, ale ostatecznie do niego nie doszło.

Teraz zapadła decyzja o zabezpieczeniu miliona złotych na modernizację mostu na Białą Górę.

W głosowaniu nad projektem uchwały 19 radnych było za: Andrzej Betlej, Damian Biskup, Janusz Cecuła, Stanisław Chęć, Marzena Dziurawiec, Krystyna Galik-Harhaj, Jerzy Ginalski, Anna Hałas, Paweł Husak, Bogusław Jaworski, Wacław Krawczyk, Krzysztof Nitka, Sebastian Niżnik, Robert Pieszczoch, Jolanta Skoczołek, Jacek Sroka, Bogdan Struś, Kazimierz Wolański, Jerzy Zuba.

Dwóch radnych wstrzymało się od głosu: Andrzej Chrobak, Jan Wydrzyński.

Do tematu będziemy wracać.


10-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)